lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Sveikata
Ar sterilizacija priverčia katę tapti stora?

Šį klausimą klinikoje iš sunerimusių šeimininkų išgirstame dažnai. Dėl to kilo noras plačiau pasidalinti asmeniniais ir kitų kolegų pastebėjimais apie sterilizuotų (kastruotų) kačių ir katinų šėrimą. Kastruotų kačių šeimininkai dažnai pastebi, kad po operacijos jų augintinis elgiasi įprastai, tačiau pilvo didėjimas verčia sunerimti. „Ar tai normalu katėms po operacijos priaugti tiek daug svorio ant pilvo?“ 

Po operacijos gyvūnų kraujyje kyla šiokia tokia hormonų sumaištis – dėl to kartais gyvulio apetitas išauga. Jei kastruotą katiną ar katę šerti tiek, kiek jis nori ir prašo, kyla pavojus „išsitampyti“ skrandžiui – reiškia, ilgainiui suėdamo maisto kiekis tik didės. Paprastai mes patariame maždaug mėnesį po operacijos katei riboti duodamo maisto kiekį: per šį laiką hormonai grįžta į pusiausvyros būseną ir jau tuomet persiėdimas nebūna toks dažnas. Taip pat nepamirškite, kad kastruotam gyvūnui reikia mažiau energijos: jam nebereikia šaukiant gamtai bėgti iš namų pamiršus alkį ir savisaugos jausmą, pjautis su kitais katinais ir šiaip dainuoti serenadas po kaimynų langais. O ramiai gulint ant sofkutės daug kalorijų nesudeginsi...

 

Žinokite, kad po kastracijos ar sterilizacijos šiek tiek svorio priauga ir katės, ir katinai. Operacija šiek tiek sulėtina medžiagų apykaitą ir gali priversti kūno riebalus atsidėti kitose kūno vietose, dažniausiai – pilvo srityje, kur atsiranda visiems gerai žinoma „pilvo riebalų klostė“. Po sterilizacijos svarbu sumažinti katei duodamo maisto kiekį ir skatinti gyvūną daugiau judėti ir žaisti. Nors teoriškai „kačiuko“ amžius tęsiasi iki 12 mėn. amžiaus, sterilizuotas kates reiktų pradėti šerti suaugusių kačių maistu (jame būna mažiau kalorijų, nei skirtame kačiukams), kad jos nepriaugtų per daug svorio.

 

O ką gi sterilizuotoms katėms paprastai rekomenduoja šerti užsienio kolegos?

 

Europoje daugiau nei pusė kačių yra sterilizuotos ir jos sudaro svarbiausią dalį pacientų veterinarijos klinikose. Užmeskime akį, kuo praktikuojantys veterinarai paprastai siūlo šerti sterilizuotas kates. 

 

20 % neduoda jokių specialių rekomendacijų

 

Tokiems veterinarams tikrai būtų verta priminti kelis dalykus, kuriuos reikia žinoti vėliau šeriant tokias kates:

 

1. Sterilizuotoms katėms nutukimas diagnozuojamas 3,4 karto dažniau nei neoperuotoms

 

Sterilizuotos katės po operacijos turi polinkį daugiau ėsti, kai tuo tarpu energijos joms reikia 25-30 % mažiau. Taip per 2-3 mėnesius jos gali priaugti daugiau nei 50 % kūno svorio. Taigi, jas reikia šerti maistu su mažiau riebalų – taip gerokai lengviau kontroliuoti didėjančią kūno masę.

 

2. Sterilizacija didina pavojų atsirasti šlapimo akmenims

 

Taip atsitinka greičiausiai dėl to, kad sterilizuotos katės šlapinasi rečiau ir jų šlapimas ilgiau užsilaiko šlapimo pūslėje (neretai jos paprasčiausiai tingi nueiti į dėžutę...). Šios problemos galima išvengti šeriant specialiai joms pritaikytu maistu, kuri palaiko šlapimo pH tokį, kuriame akmenys nesiformuoja. Šlapimą rūgštinančios medžiagos neleidžia susidaryti struvitiniams akmenims, o kalcio oksalato akmenys nesikaupia, jei šlapimo pH yra maždaug 7,0.

 

3. Sterilizuotos katės gyvena ilgiau, lyginant su neoperuotomis

 

  Taigi, dėl to jų racioną reikia sudaryti atsižvelgiant į:

 

* galimybę atsirasti vienos ar kitos rūšies šlapimo akmenų,

* virškinimo ypatumus, priklausančius nuo katės amžiaus,

* bendrus senėjimo procesus ir ypač – senstančius inkstus.

 

52 % rekomenduoja sumažinti maisto kiekį

 

Tai geras patarimas, tačiau ar kačių šeimininkai sugeba jo laikytis? Katė, pripratusi gauti tam tikrą maisto kiekį, dažniausiai būna labai išradinga ir reikli „paprašaika“, gailiomis akytėmis išsiprašanti gerokai daugiau maisto, nei jai reikia... Daug paprasčiau tiek katei, tiek šeimininkui yra pasirinkti maistą, skirtą specialiai tokiems gyvūnams. Skanų, tačiau su mažesniu kalorijų kiekiu (pvz., mūsųrekomenduojamu Arden Grange Adult Cat Light) – dėka mažiau riebalų ir daugiau ląstelienos bei šiek tiek išpūstą, kad skrandyje užimtų tiek vietos, kiek katė pratusi gauti (tačiau vien tik maisto ribojimas neišsprendžia aukščiau paminėtų 2 ir 3 problemų).

 

28 % pataria kates šerti specialiu maistu

 

62 % jų siūlo rinktis maistą su mažesniu kalorijų kiekiu


Teoriškai tai tinkamas sprendimas norint išvengti nutukimo, tačiau kaip įsitikinti, kad produktas tikrai yra „lengvas“? Daugelio „lengvų“ maistų sudėtyje yra daugiau nei 14 % riebalų, kai tuo tarpu sterilizuotoms katėms riebalų kiekis maiste neturėtų viršyti 11 %. Yra keli gamintojai, kurie laikosi šios ribos, tačiau dėl mažo riebalų kiekio kenčia maisto ėdamumas ir kačių šeimininkai galų gale pradeda šerti kitą produktą. Tinkamas maistas būtų toks, kurį katės gerai ėda ir kuriame yra ne daugiau kaip 3 900 kcal/kg Be to, reiktų pasitikrinti, ar pasirinktas produktas užtikrina tinkamą katės šlapimo pH priklausomai nuo amžiaus.

 

26 % jų siūlo rinktis reguliarų maistą


Patarti duoti reguliarų (įprastą) maistą yra tas pats, kaip skatinti sterilizuotų kačių nutukimą. Jei rimtai, daugumos tokių maistų sudėtyje yra 16-23 % riebalų ir daugiau nei 4 300 kcal/kg apykaitinės energijos. Jei katei maistas bus duodamas neribotai (kas dažniausiai ir atsitinka), jos kūno masė po truputį, bet užtikrintai didės.

12 % jų siūlo rinktis šlapimą rūgštinančius produktus


Šis patarimas įdomus norint apsisaugoti nuo struvitinių akmenų, tačiau kaip dėl tokių rūgštinančio produktų energetinės vertės? Didžiosios jų dalies sudėtyje taip pat yra daug riebalų...


Be to, rūgštinimas nėra tinkamas visais gyvenimo atvejais. Vyresnėms nei 5 metų katėms tikimybė formuotis struvitams mažėja, o tuo tarpu vis didėja rizika atsirasti kalcio oksalato akmenims. O šie labai mėgsta rūgščią šlapimo pH. 5-10 metų amžiaus katėms patartina atidi priežiūra: geriausia, jei šlapimas būtų vidutiniškai rūgštus (pH 6,4-6,8) Peržengus 10 metų ribą, geriausia šlapimą palaikyti neutralų (pH 6,8-7,2).

 

Išvada:

 

Reikia stengtis neperšerti katės, kad ji nepriaugtų svorio ir prižiūrėti, kad ji pakankamai judėtų.
Svarbu, kad katė gertų pakankamai vandens (pirmiausiai dėl to, kad kuo daugiau vandens ir mažiau mineralinių medžiagų šlapime, tuo greičiau akmenys tirpsta, o antra – gerdamas daugiau vandens gyvūnas dažniau šlapinasi ir taip greičiau pasišalina smėlis).


Katės tualetas turi būti švarus ir jį reikia valyti kasdien – kitaip švaruolės katės bus priverstos užlaikyti šlapinimąsi.


Patartina pasirinkti ėdesį, kuriame yra mažai mineralinių medžiagų arba netgi šerti katę specialiu neleidžiančiu nutukti ir užtikrinančiu optimalų šlapimo pH priklausomai nuo amžiaus gydomuoju ėdesiu, kurį rekomenduoja gydantis veterinaras.

 

© Teisės priklauso UAB Vetvila