lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Elgsena
Kaip sustabdyti kačių peštynes?

Kačių peštynės yra visiškai natūralus elgesys, ir jei norite jas sutaikyti, pirmiausia svarbu atrasti peštynių priežastį. Kačių elgsena yra pakankamai sudėtinga, taigi būkite kantrūs. Prieš randant sprendimą Jums teks išbandyti keletą variantų, kol surasite veiksmingą.

Kodėl katės pešasi?

Galbūt ką tik parsigabenote namo naują katę? O galbūt viena iš Jūsų kačių yra jauna ir kątik pasiekė seksualinę brandą? O gal persikraustėte ir katėms tenka susipažinti su nauja teritorija? Pirminė ir pagrindinė atrasta peštynių priežastis padės išspręsti kačių konfliktą. Dažniausiai pasitaikančios nesutarimų priežastys:

- Hormonai. Katinai dažnai įsitraukia į agresiją prieš kitas kates, kas dažniausiai pasireiškia, kai katinas pasiekia socialinę brandą sulaukęs 2-4 m. amžiaus. Nors šio tipo agresyvumas paprastai pastebimas tarp katinų, tačiau esant kovoms dėl teritorijos, nesutarimai gali atsirasti tarp visų lyčių.

Pirmas žingsnis tokių peštynių sustabdymui būtų Jūsų kačių sterilizavimas ar/ir kastravimas. Jei tai jau padarėte, gali padėti specialūs feromoniniai produktai, kuriais rekėtų išpurkšti visus namus.

- „Naujas kvapas“. Kai parsigabenate namo naują katę, jos nepažįstamas kvapas senosioms namų gyventojoms rėkte rėks „svetimas įsibrovėlis“. Vienos katės į naują gyventoją reaguoja sunkiau, kitos lengviau. Kvapų sumaišymas  gali paspartinti konflikto spredimą. Paimkite rankšluostį, perbraukite juo per vieną katę, o po to tuo pačiu rankšluosčiu perbraukite kitą katę, taip jų kvapai šiek tiek susilies. Šiuos veiksmus darykite kelis kartus per dieną keletą savaičių.

- Pavydas. Nauja katytė namuose visuomet susilaukia daugiau dėmesio, nei senoji gyventoja. Norėdami, kad seniau gyvenančios katės nebijojų visiško jūsų meilės pavogimo iš jų, skirkite visoms savo namų gyventojoms dėmesio. Pavydas būdingesnis kai kurioms rūšims, pavyzdžiui Siamo katėms, kurios labai prisiriša prie vieno žmogaus ir joms gali reikėti daugybės įrodinėjimų, kad jos vietos niekas neužėmė.

- Teritorija. Katės iš prigimties labai daug dėmesio skiria savo teritorijai, net jei ta teritorija baigiasi sulig Jūsų sofos kraštu. Kai supažindinate naują katę su namais, jai reikia išsityrinėti ir nusistatyti naujos teritorijos ribas, tuo tarpu jau gyvenančios katės savo teritoriją gina. Štai ir rezultatas – peštynės.
Greičiausiai kiekviena Jūsų katė turi namuose plotelį, kurį gali vadinti savo nuosavu. Atgrasinkite naują katę nuo šio ploto užvaldymo, geriau pasistenkite padėti jai surasti plotą sau. Tą vietą galite pakvėpinti katžole, padėti ten rankšluostį su jos kvapu.


Geriausia, jei katė turėtų savo nuosavą kačių stovą. Tuomet jos nevilios senųjų kačių teritorijos, galės pasižymėti stovą kaip savo.

Kada laikas įsikišti

Jei katės taip ir nesustoja kovoti viena su kita, nors išbandėte visas priemones, laikas įsikišimui. Jūsų tikslas – kad katės galėtų sugyventi kartu nesukeldamos viena kitai grėsmės.

Įsigykite didelį šuns narvą – nenaudokite standartinio bokso katei, jis bus per mažas. Patalpinkite jį atskirame kambaryje ir uždarykite jame vieną katę (kartu su kraiko dėžute ir guoliu), o kitai katei leiskite laisvai vaikšioti aplink. Palikite jas kambaryje vienas. Darykite tai kiekvieną dieną mažiausiai savaitę, narve laikydami tai vieną, tai kitą katę.


Kai kačių santykiai atrodys nebe tokie priešiški, išleiskite jas abi kartu į kambarį (bet nepalikite vienų be priežiūros). Pažaiskite su jomis, duokite skanėstų, pagirkite už gerą elgesį. Jei viena pradeda peštynes, uždarykite ją į narvą. Tęskite, kol katės sugebės būti kambaryje nesipešdamos. Kartu su šiuo pasiekimu, galite iš naujo kates supažindinti su likusia namų teritorija. Jei kažkuri pradeda peštis – grįžta į narvą. Vėlgi, girkite už gerą elgesį ir paskatinkite skanėstais. Nepreis nė mėnuo ir dvi katės jau sugebės egzistuoti pakankamai taikiai. 

Peštynių nutraukimas

Tikėtina, kad taikant augintines, per tą laiką teks nutraukti keletą įsiliepsnojusių kovų. Niekada patys nebandykte atkirti kačių. Išskirkite kates su vandens srove (pavyzdžiui, iš vandens pistoleto ar pukštuko) iš tolo (kad katės nesusivoktų jus esant vandens šaltiniu). Visada būkite pasiruošę tokį „ginklą“ įvairioms situacijoms. Taip pat gali būti veiksmingas garsus triukšmas (orinis ginklas, tušinukų pilna skardinė ar beldimas į puodą).

Niekada neplekšnokite katėms ir nebandykite jų atskirti su, pavyzdžiui, šluota. Tai jas tik padarys dar agresyvesnėmis, ir sumažins kačių pasitikėjimą Jumis.

Būkite kantrūs, stenkitės suprasti kačių elgesį. Taip per mėnesį ar du gali pavykti atkurti namuose harmoniją.

 

Šaltinis www.mice.lt