lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Elgsena
Katės ir Feliway

Elgesio terapija ar elgesio keitimas šunims ir katėms yra dar naujas veterinarinės medicinos žingsnis. Tam yra keletas priežasčių: nebuvo labai daug žinoma apie gyvūnų elgesį, tikri elgesio modeliai nebuvo/ nėra laikomi problema šeimininkui, veterinarijos gydytojai naudojo tik sedatyvinius arba anestezinius preparatus šunims ir katėms nuraminti.

 

Bendri duomenys apie feromonus

 

Feromonai buvo atrasti tyrinėjant vabzdžius. Graikų kalboje (pherein – transportuoti, horman – stimuliuoti) apibūdina cheminius darinius padedančius tos pačios rūšies individams bendrauti. Išskiriami feromonai skatina gerai išreikštus individo elgesio ir psichologinės būsenos pokyčius. Šiandien nėra jokių abejonių, kad feromonai yra labai svarbūs net ir adaptuotiems gyvūnams - šunims ir katėms.

 

Žinduoliai feromonus jaučia Jakobsono organu (organum vomeronasale, VNO). VNO yra kaverninis, porinis organas, kuris randasi kietajame gomuryje, vomeronazalinės ertmės pabaigoje. Kai kraujagyslės susitraukia, vomeronazalinis organas atsidaro ir leidžia orui patekti iš nosies ar burnos ertmės. Tiek vizualinis tiek jutiminis signalas padeda paskatinti vazokonstrikciją. Gyvūnas bandydamas pajausti feromonus turi labai intensyviai pumpuoti orą į vomeronazalinį organą. Tai yra Flehmeno reakcija, kuri skiriasi priklausomai nuo gyvūno rūšies. Flehmeno reakcijos metu šunys lekuoja, silpnai puškuoja žandais, pakelia ir laižo viršutinę lūpą, raukšlėja ir laižo nosį. Katės trinasi su galva į įvairius paviršius, silpnai praveria burną, sustingsta ir tokioje padėtyje prabūna keletą sekundžių. Iš vomeronazalinio organo chemoreceptorių informacija keliauja per nervus į bulbus olphactorius accessorius ir per limbinę sistemą į migdolinę liauką. Rezultatas yra greitas elgesio ir fiziologinės būsenos pasikeitimas.

 

Žinduolių feromonai informuoja kitus tos pačios rūšies individus apie įvairius gyvenimo įvykius: individualius, emocinių situacijų egzistavimą (sujaudinimas, agresija, baimė ir t.t.), lytinį ciklą, socialinį rangą, teritorijos savininką, ryšį tarp patelių ir jauniklių ir t.t.

 

Katės ir feromonai

 

Ne taip kaip šunys, katės yra teritoriniai gyvūnai, kuriems aplinka ir pokyčiai teritorijoje turi labai didelės reikšmės. Jų teritorija yra padalinta į kelias mažas zonas, priklausomai nuo to kokiems tikslams katė jas naudoja.

Izoliacijos zonos yra naudojamos poilsiui arba kaip slėptuvės, todėl dažniausiai jas yra sunku pasiekti.

 

Aktyvios zonos skirstomos pagal specifines funkcijas: medžiojimo zona,žaidimo zona ir reprodukcijos zona. Šios teritorijos yra išdėstytos pagal sistemų kompleksą sujungtos į koridorių.

 

Sistemos stabilumui atstatyti katės reguliariai nustato ribą tarp teritorijų naudodamos sensorinius markerius: vizualinius ir/ ar feromoninius žymėjimus. Šios keistos katės, jutimo teritorijose, yra „sutinkamos“ „kvapo ir feromonų debesų žinučių“. Iš pėdučių ir analinių maišų Išskiriamos cheminės medžiagos perduoda žinutę apie pavojų, taip įspėdamos katę, vengti tos zonos ateityje. Kai katės snukiu trinasi į aplinkinius daiktus ar objektus jos palieka snukio feromonus.
 

Snukio feromonai

 

Snukio feromonų vaidmuo yra labai didelis katės gyvenime. Vieni dalyvauja katės geografineme orientavime. Kačių susitelkimo vietose snukio feromonai turi bendravimo funkciją ir atlieka didelį vaidmenį grupės individų bendravime. Kadangi jie yra griežtai specifiniai vienai grupei, tai svetimi gyvūnai yra greitai atpažįstami dėl jų svetimų feromonų. Viena iš svarbiausių snukio feromonų funkcijų yra aprūpinti raminamuoju poveikiu ir saugumo, bei giminingumo jausmu - emociniu stabilumu

 

Kai katė atsiduria nepažystamoje aplinkoje (naujas butas, svetima teritorija), kuri jai atrodo keista (remontas, baldų pakeitimas) ir neberanda feromonų žymių, tampa nervinga. Neramumo ir baimės pasekoje katė pradės žymėti teritoriją ir/ ar vertikaliai draskyti paviršius.

 

Teritorijos žymėjimas šlapimu

 

Žymėjimas šlapimu yra vienas iš svarbiausių metodų teritorijai žymėti. Nepriklausomai nuo to patelė ar patinas, kastruotas ar ne, visos katės gali žymėti šlapimu. Remiantis mokslinių tyrimų duomenimis 10% kastruotų patinų ir 5% kastruotų patelių žymi teritoriją šlapimu. 
Nustatyti du skirtingi žymėjimo tipai priklausantys nuo aplinkos priežasčių. Vienas vadinamas „susijęs su seksualumu“ pastebimas nekastruotiems patinams ir patelėms, dažniausiai lydimas kniaukimo. Žymėjimas dažniausiai sumažėja arba išnyksta po kastracijos. Kitas tipas yra „susijęs su nerimu“, kuris pasireiškia bet kokiu katės teritorijos griovimu: naujo šeimos nario atsiradimas (gyvūnas, žmogus ar kūdikis), nauji baldai ar jų perstatymas, nauji namai ar remontas.

Pastebėta, kad vietose, kur laikoma daug kačių, žymėjimas šlapimu gali būti susijęs su agresija, tokiu atveju elgesio sutrikimo terapija reikia derinti kartu su feromonų terapija.


Tipinė žymėjimo šlapimu choreografija padeda lengviau diferencijuoti žymėjimą nuo šlapinimosi. Pirmiausia katė pasirenka vertikalų paviršių (siena, baldas). Uosto pasirinktą vietą truputi atverta burna, suminko grindis ir sustingsta keletui sekundžių. Pasisuka užpakaliu į pasirinktą vietą ir laikydama vertikaliai uodegą išpurškia horizontalią šlapimo čiurkšlę ant objekto. Šlapimo dėmės dažniausiai gali būti matomos ant išsikišusių paviršių ar sienos kampų maždaug 10 – 20 cm aukštyje (ne ant grindų). Šlapimo kiekis ženkliai mažesnis nei šlapinimosi metu.


Katės savininkui gali būti sunku atskirti teritorijos žymėjimą nuo kitų šlapinimosi priežasčių (pvz., poliakiurija, urolitiazė, dizurija, poliurija ir kt.). Pastebėjus neįprastą šlapinimąsi kreiptis į veterinarijos gydytoją. Norint nustatyti tikrą šlapinimosi ne dėžutėje priežastį reikia atsižvelgti į dėžutės buvimo vietą, dydį, švarumą ir kraiko kokybę. Problema gali būti susijusi su katės centrinės nervų sistemos, judėjimo problemomis ir katės emociniu nestabilumu.

 

Vertikalus draskymas

 

Katė vertikalų paviršių gali draskyti dėl daugelio priežasčių. Du pagrindiniai paaiškinimai yra: išlaikyti savo letenas tvarkingas ir bendravimo būdas. Jei katė atakuoja tik vieną ar keletą konkrečių vietų namuose, dažniausiai ramiose zonose, tai reiškia, kad ji ruošia savo nagus medžioklei ir gynybai. Jei draskymas paplinta plačiau, arčiau langų ar durų, ant išsikišusių daiktų ir baldų, tai gali būti įspėjamasis signalas, kad atsitiko kažkas, kas sutrikdė katę ir privertė ją sunerimti. Atsiranda žymėjimas draskant aplinkoje, kas sustiprina vizualinius ir uodžiamuosius signalus. Visa tai sukelia raminimo ir saugumo jausmą.

 

FELIWAY

 

FELIWAY sudėtyje yra F3 grupės sintetinis analogas, kuri idealiai atitinka natūralių feromonų savybes ir yra atsakingi už emocinį stabilumą, erdvinę orientaciją ir yra pakaitalas teritorijos žymėjimui šlapimu.

 

1996 metais veterinarijos gydytojų ir dresuotojų grupė tyrė FELIWAY veiksmingumą ir efektyvumą. 74 – 97 % efektyvumas buvo gautas teritorijos žymėjimo atveju. Stebėtos 43 katės, kurių gyvenamojoje aplinkoje FELIWAY buvo naudotas vieną mėnesį. Mėnesio pabaigoje žymėjimas šlapimu buvo sustabdytas ar bent jau sumažintas 91 %. Po 10 mėnesių tyrimas buvo pakartotas. Stebėta 57 katės, 43 iš jų buvo paskirta FELIWAY teritorijos žymėjimo šlapimu mažinimui. 77 % kačių augintojų buvo patenkinti tyrimų rezultatais.

 

Kačių susitikimo vietose, egzistuoja įvairių elgesio sutrikimų, kurie vienaip ar kitaip sunkina jų gyvenimą. Viskas kas yra kačių aplinkoje sukelia stresą: įvairūs charakteriai, skirtingi pomėgiai ir perpildytos patalpos. 
FELIWAY buvo naudotas ir laikant kates narveliuose. Katės akivaizdžiai daugiau laiko praleido laižydamos 
save, domėjosi pašaru irdaugiau ėdė. Reabilitacinis periodas po ligos klinikoje ar namuose sutrumpėjo. 

Tirinat kates dažniausiai buvo diagnozuotas KIC (Kačių idiopatinis cistitas). Norint paskatinti katę gerai jaustis ir paversti aplinką draugišką FELIWAY gali būti naudojamas kaip pagalbinė priemonė kartu su paskirtu gydymu.. 


Aktyvi sudedamoji FELIWAY dalis yra specifinė katėms, neturi įtakos kitoms gyvūnų rūšims ar žmonėms. Be jokių apribojimų galima naudoti visose patalpose kuriose yra žmonių. FELIWAY gali būti saugiai naudojamas atkurti natūralų elgesio balansą situacijose, kai katė rodo emocinį nestabilumą žymint teritoriją, vertikaliai draskant, netekus apetito ar sumažėjus domėjimusi aplinka. 


Viskas ko jums reikia - elektros lizdo kur įjungti sklaidytuvą, panašų į tuos, kurie naudojami oro gaivikliams ar preparatams nuo vabzdžių.

 

 

Šaltinis www.miaukse.lt