lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Elgsena
Savos teritorijos žymėjimas

Katinai savo teritoriją žymi palikdamos nedidelį kiekį šlapimo ant vertikalių paviršių. Tai prasideda lytiškai subrendus, nuo 8 – 10 mėnesių amžiaus. Jeigu namuose yra keletas kačių, arba gyvenamojoje aplinkoje dažnai pasirodo kitų katės, teritorijos žymėjimas gali prasidėti ankščiau. Tai nėra išimtinai patinų bruožas, teritoriją kartais rujos metu žymi ir patelės. Namuose laikomos katės teritoriją žymi rečiau.

Kodėl katinai žymi teritoriją?

 

Katės komunikuoja feromonų pagalba – cheminių junginių, kurie perduoda informaciją kitos lyties tos pačios rūšies gyvūnams. Feromonus katės paskleidžia trindamos skruostus, lūpas į tam tikrus objektus (tose kūno vietose yra liaukų, kurios išskiria feromonus) arba palikdamos šlapimą, kuriame taip pat yra šių junginių. Teritorijos žymėjimas nėra susijęs su šlapimo problemomis, tokiu būdu paliekama žinia kitoms katėms. Tokia yra kačių komunikavimo sistema, laukinėms katėms tai būtina išlikimui. Todėl teritorijos žymėjimas paūmėja poravimosi sezonu. Suaugę patinai savo teritorijos ribose palieka tokias „žinutes“ kitiems patinams. Kadangi teritorijos žymėjimas atlieka ryšių funkciją, šlapimas paliekamas ant vertikalių paviršių katės nosies aukštyje. Tik namuose būnantis katinas gali palikti šlapimo ant naujų daiktų. Problema kyla, kai toks žymėjimas tampa įprastas ir dažnas.

 

Kaip to išvengti?

 

Katino kastracija yra efektyviausias būda išvengti nepageidaujamo teritorijos žymėjimo. Po operacijos praėjus dviems savaitėms nebelieka problemos. Tačiau net ir kastruotas katinas patirdamas stresą gali palikti žymę. Didelė tikimybė, kad atlikus operaciją ankstyvame amžiuje motyvacija žymėtis teritoriją sumažės maksimaliai. Tačiau kastruojant katiną vėliau, lieka 20 procentų tikimybė, kad jis kartkartėmis žymės teritoriją.

 

Teritorijos žymėjimas gali būti sukeltas ir dėl patiriamo streso. Katės yra įpročio gyvūnai, jos mėgaujasi pastovumu ir rutina. O komforto zonos sutrikdymas sukelia stresą. Pagrindiniai stresą sukeliantys veiksniai – naujų žmonių atsikraustymas, naujagimio atsiradimas; kitos katės, jeigu jos dažnai ateina į kiemą; teritorijos trūkumas, jeigu vienoje vietoje gyvena daug kačių; pakitusi įprasta rutina; nauji augintiniai. Pašalinus stresą sukeliantį veiksnį turėtų sumažėti ir teritorijos žymėjimas.

 

Gerai išvalykite tas vietas, kuriose katinas palieka šlapimą. Likęs šlapimo kvapas, net jei jis žmogui neužuodžiamas, skatins katiną vėl toje pačioje vietoje žymėtis teritoriją. Tą vietą galima apipurkšti acto ir vandens mišiniu, sumaišytu lygiomis dalimis. Tačiau geriausiai veikia specialūs dezodoruojantys kvapų naikintojai.

 

Dažnas teritorijos žymėjimas arba netinkami šlapinimosi įpročiai (kai katė nesinaudoja dėžute) yra bene dažniausia priežastis kodėl šeimininkai atsisako augintinių. Todėl negalima ignoruoti nepageidaujamo teritorijos žymėjimo, nes tai gali tapti sunkiai pakeičiamu įpročiu.

 

Šaltinis www.mice.lt