Norint, kad katė būtų sveika, gyvybinga ir linksma, svarbu ją tinkamai šerti. Tačiau gali iškilti klausimų: koks kačių ėdalas yra sveikas, rinktis šlapią ar sausą, kaip ėdalą laikyti? Taigi, metas sužinoti atsakymus į Jums rūpimus klausimus.
Iš ko pagamintas kačių ėdalas
Dauguma katėms skirtų maisto produktų savo sudėtyje turi vandens, baltymų, riebalų, anglavandenių, vitaminų ir mineralų. Tačiau kačių ėdalo sudėtis gali priklausyti ir nuo gamintojo.
Baltymai yra vienas iš ląstelių, audinių ir organų gyvybės šaltinių. Jie gali būti gyvuliniai arba augaliniai, abu šie tipai pasitaiko kačių maiste. Soja, daržovės, grūdai – augalinių baltymų pavyzdys. Vištiena, aviena, kalakutiena ir žuvis – gyvulinių baltymų pavyzdys. Kačių ėdale taip pat gali būti gyvūnines ir augalinės kilmės subproduktų, kurių žmonės nevartoja.
Kaip tikrų mėsaėdžių, kačių organizmas naudoja maistines medžiagas, gautas valgant kitų gyvūnų mėsą, kuri turi daug baltymų, riebalų ir minimaliai angliavandenių, kas atitinka kačių organizmo poreikius. Gyvulinių baltymų riebalai turi amino rūgščių: taurino, arginino, cisteino ir metionino. Jie gyvybiškai svarbūs kačių organizmui, kuris nepagamina šių medžiagų pakankamo kiekio.
Nors angliavandeniai ir suteikia energijos, katės juos, kaip energijos šaltinį naudoja retokai. Jų organizmams reikia, kad iš baltymų nuolatos atsilaisvintų gliukozė. Tokiu būdu kūnas ir gauna energijos.
Riebalai, labiausiai koncentruota energijos forma, padeda katėms absorbuoti riebaluose tirpstančius vitaminus ir apsirūpinti gyvybiškai svarbiomis riebalų rūgštimis, kurių kačių organizmas taip pat nesigamina pats. Tai omega-6 ir omega-3 riebalų rūgštys. Kad mityba būtų visavertė, katėms reikia vitaminų A, B, D, E ir K, o taip pat mineralų, įskaitant kalcį ir fosforą.
Konservuotas kačių ėdalas ar sausas: kuris geresnis?
Pastaruoju metu netyla ginčai ne tik dėl žmonių, bet ir dėl kačių mitybos. Dauguma veterinarų teigia, kad tiek konservuotas kačių ėdalas, tiek sausas gali būti lygiavertiškai maistingi. Tačiau reikia nepamiršti, kad šlapias kačių ėdalas teigiamai veikia jų šlapimo sistemą, turi daugiau mėsos ir gyvulinių baltymų, taip reikalingų katėms. Tuo tarpu sausame kačių maiste kur kas daugiau augalinių baltymų, bet sauso maisto nereikėtų nurašyti, nes viskas priklauso nuo individualių katės organizmo poreikių. Visgi, sausas maistas turi nemažai angliavandenių, o veterinarai pataria vengti kačių ėdalo, turinčio daug šio komponento, nes jame gali būti mažiau taip reikalingų riebalų ir baltymų. Anot veterinarų, angliavandeniai turi sudaryti ne daugiau kaip 10% viso kačių dienos kalorijų kiekio. Kitas sauso maisto keliamas pavojus yra tas, kad šeimininkai gali katę permaitinti. Įsivaizduokite, jog duodate savo vaikui dubenį traškučių ir jis pastaruosius šlamščia visą dieną, prašydamas dar ir dar. Tai situacija, puikiai nusakanti katės ir sauso maisto santykį. Sausame kačių maiste yra tik nuo 5% iki 10% procentų vandens, tuo tarpu kai konservuotas ėdalas turi net 78% vandens. Vanduo yra svarbus gyvo organizmo elementas, nes gerina virškinimo sistemą, kraujo cirkuliaciją ir kitus organizmo procesus. Daugeliui tikriausiai iškilo klausimas: o kodėl gi katei nepakanka tiesiog palakti vandens? Kaip parodė tyrimų rezultatai, katės yra mažiau jautrios troškuliui ir dehidratacijai. Katės, ėdančios tik sausą maistą suvartoja perpus mažiau vandens nei tos, kurios ėda šlapią, o tai gali būti akmenų atsiradimo šlapimo takuose priežastis.
Kokių ingredientų turi turėti kačių ėdalas?
Tikriausiai teko pastebėti, kad daug geros kokybės kačių ėdalo savo sudėtyje turi morkų, mėlynių, žirnelių ir obuolių. Turime nuvilti, kad tai skirta labiau žmonėms privilioti, o katėms šie ingredientai nėra gyvybiškai svarbūs. Išvada tokia: morkos, mėlynės, žirneliai bei kitos miško ir sodo gėrybės neduos kačių organizmui didelės naudos, tačiau nepadarys ir žalos.
Ar verta leisti pinigus kačių ėdalui su užrašu “natūralus”?
Ar kačių ėdalo etiketė su užrašu “natūralus” reiškia, kad tai sveikesnis ėdalas nei visi kiti? Verta žinoti, kad tokiame kačių ėdale neturi būti:
* dirbtinių kvapų;
* dažančių ingredientų;
* konservantų;
* kitokių dirbtinių ingredientų.
Konservantai, esantys kačių maiste sąlygoja ilgesnį galiojimo laiką ir padeda išlaikyti maisto visavertiškumą. Tokie konservantai kaip etoksikvinas, BHT ir BHA yra svarbūs antioksidantai. Jie gyvūnų maisto pramonėje naudojami daugiau nei 25 metus ir jei naudojami tam tikrais nustatytais kiekiais, gyvūnų sveikatai nepavojingi. Taip pat naudojamas natūralus konservantas – vitaminas E.
Kaip dažnai ir kokiu kiekiu ėdalo šerti katę?
Veterinarai rekomenduoja katę šerti nuo vieno iki dviejų kartų per dieną. Tačiau du kartai geriau, nei vienas, nes pašerta tik kartą katė gali prašyti dar. Nutukimas pasireiškia vienai iš penkių kačių, todėl daugumai kačių augintojų svarbia problema tapo ėdalo kiekis katės dubenėlyje.
Visų pirma, patys šeimininkai turi išsiaiškinti, kiek maisto reikia jų katėms. Kačių organizmo energijos poreikis priklauso nuo klimato, kuriame gyvenama, fizinės veiklos ir daugelio kitų dalykų. Bėda ta, kad katės dažnai šeriamos be saiko. Susidaro vaizdas, kad šeimininkas šeria dubenį, bet ne katę. Veterinarai pataria elgtis paprastai: jei katė per stora, šerkite mažiau, jei liesa, šerkite daugiau.
Jei nusprendėte sureguliuoti katės mitybą, racioną keiskite pamažu, maždaug per savaitės laikotarpį. Patarimas: pagaminkite mišinį iš 25% seno ir 75% anksčiau vartoto ėdalo. Taip po truputėlį didinkite naujo ėdalo kiekį mišinyje, kol katė prie jo įpras.
Kaip laikyti kačių ėdalą?
Kai kurie ingredientai, pavyzdžiui, žuvies taukai gana greitai genda, todėl tokio ėdalo pirkite ilgiausiai mėnesiui. Nelaikykite katės konservų ir sauso maisto drėgnoje ir šiltoje aplinkoje. Ėdalą patariama laikyti vėsioje, sausoje ir tamsioje vietoje.
www.gyvunai.sveikas.ltk