lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Mityba
Saldu gardu - ne katėms!

Žmonių skonio receptoriai atskiria keturis pagrindinius skonius: sūrumą, saldumą, rūgštumą bei kartumą. Skonio, arba cheminiai receptoriai, yra jautrūs tam tikroms maiste arba skysčiuose esančioms cheminėms medžiagoms. Kažką paragavę, iškart jaučiame skonį. O štai katės kai ko nejaučia – jos nepatyrė ir nepatirs, koks yra saldainiuko ar medaus skonis. 

 

Jungtinių Amerikos Valstijų genetikas ir biologas Josephas Brandas ir jo kolegė Xia Li iš Monelos cheminių tyrimų centro (Monell Chemical Senses Center) išsiaiškino, jog vienas pseudogenas neleidžia katėms mėgautis saldumynais

 

http://www.msnbc.msn.com/id/8699241/

Prieš penkerius metus Monelos cheminių tyrimų centro mokslininkai paėmė 6 kačių, tarp jų tigro ir gepardo, seilių bei kraujo mėginius ir nustatė, kad tirtosios katės turi vieną „beprasmį“ geną, kurį kiti žinduoliai naudoja, kad ant liežuvio išsidėstę svogūnėliai pajustų saldumą.

Nustatytasis „beprasmis“ genas negamina vieno iš dviejų svarbių baltymų, kuris formuoja receptorius.

Mokslininkų nuomone, kadangi šis genas eliminuotas, kačių šeimos atstovai nori ir jiems ypač reikia baltymų turtingo maisto. 

„Skonio receptoriai privertė kates pamėgti mėsą, saldžiojo receptoriaus eliminavimas suformavo „plėšrūnišką“ kačių racioną“,– teigia J. Brandas.

 

 

Šaltinis www.mice.lt