Plokščią kūnelį ir trumpas aštuonias kojas turintys voragyviai – erkės – gali būti laikomi tikrais pavasario pranašais. Vos tik dienos pradeda šiltėti, jos atkunta ir pradeda tykoti aukų. Šie gyviai gali platinti daugybę virusinių ir bakterinių ligų sukėlėjų (naminiams gyvūnėliams gali grėsti apie 15 susirgimų).
Laimo ligą (boreliozę) sukelia bakterijos Borrelia burgdorferi. Pagrindinis susirgimo požymis – šlubavimas, skausmingi sąnariai. Babeziozę sukelia pirmuonys Babesia canis arba Babesia gibsoni, pažeidžiantys eritrocitus. Ligai būdinga karščiavimas, apetito praradimas, rausvas ar rudas šlapimas. Erlichiozę sukelia Ehrlichia canis, ligai būdinga karščiavimu ir apetito praradimu pasižyminti ūmi stadija, vėliau – ilgai besitęsianti lėtinė stadija. Anaplazmozė panaši į erlichiozę, tik ne tokiais ryškiais požymiais. Erkės perneša iš virusinę ligą encefalitą, nors šunims jis nelabai būdingas.
Erkių sukeltas ligas diagnozuoti pakankamai sunku, o ir gydymas dažnai sudėtingas, tad lengviausia rūpintis tinkama prevencija. Neužteks tik vengti gamtos (kaip žinia, erkės dievina lapuočių miškus, brūzgynus) – erkę pasigauti galima ir vidury miesto.
Svarbu išsirinkti tinkamas apsaugines priemones. Visada pasidomėkite, kiek laiko priemonės saugo gyvūną, kad nepamirštumėte laiku sulašinti lašų ar pakeisti antkaklio. Šiuo metu pasirinkimas labai didelis:
Purškalai. Kalbant apie kiekio ir kainos santykį, jie nėra labai efektyvūs. Gyvūnams, kurie bijo purškimo, galima preparatą ne purkšti tiesiai ant kailio, o pirmiausia suvilgyti medžiagos skiautę ir tada ja įtrinti kailį. Svarbu įsitikinti, kad visos gyvūno kūno dalys gavo preparato. Purškalai veiksmingi būna nuo kelių dienų iki mėnesio.
Pudros. Miltelius naudoti paprasta, tačiau jie gali sukelti šiek tiek netvarkos. Juos būtina naudoti gerai vėdinamose vietose. Mūsų krašte jie nelabai populiarūs, veikia kelias dienas.
Maudymo priemonės. Tai – specialūs šampūnai. Paprastai patariama šampūnu ištepti visas kūno dalis ir palaukti bent 10 minučių iki skalavimo.
Lašai. Paprastai jie lašinami ant sprando odos, praskleidus kailį. Veikti pradeda įsigėrę odon ir patekę į kraujotaką. Lašai parazitus gali atbaidyti ir (arba) nužudyti – tad ieškodami tinkamos priemonės, turite atidžiai perskaityti informaciją apie ją. Paprastai veikia apie mėnesį.
Tirpalai. Populiariausias – veterinarinis vaistas Neostomosan Jis veikia ne tik naudojimo metu (atsikratant didelio kiekio parazitų), bet kurį laiką apsaugo gyvūnus nuo pakartotino užsikrėtimo. Veikimo trukmė priklauso nuo preparato naudojimo būdo ir gyvūno laikymo sąlygų.
Antkakliai. Jie veiksmingi, tačiau turi būti tinkamai naudojami. Perteklinę dalį reikia nukirpti – kad gyvūnas nesugalvotų jos kramtyti. Taip pat pasidomėkite ar antkaklį galima šlapinti – kai kuriuos prieš maudynes tenka nuimti. Gali veikti kelis mėnesius, net iki pusės metų ar ilgiau.
Natūralios priemonės. Dėl jų veiksmingumo ginčijamasi lig šiol, paprastai jos naudojamos kaip papildoma apsauginė priemonė. Tai įvairūs eteriniai aliejai, arbatos, gintaro karoliai, papildai.
© Autoriaus teisės priklauso UAB Vetvila.