lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Priežiūra
Senstančios katės priežiūra

Šiais laikais katės gyvena vis ilgiau. Prieš 15 metų aštuonerių metų amžiaus sulaukusi katė buvo laikoma sena. Dabar dauguma veterinarų senomis laiko 10 – 12 m. amžiaus kates. Vis daugiau kačių sugeba sulaukti net 20-ties metų amžiaus. Deja, kartu su ilgesne gyvenimo trukme ateina ir daugiau sveikatos problemų. Siekiant, jog augintinės auksiniai metai būtų laimingi ir kokybiški, teks pakoreguoti keletą kasdienio gyvenimo dalykų.

Gyvenimo būdo pokyčiai

 

Neleiskite vyresnio amžiaus katės į lauką. Kambaryje laikomos katės turi mažesnę tikimybę susirgti ligomis ar pasigauti parazitų, negu laisvai bėgiojančios lauke. Šis laikymo būdas taip pat apsaugo jas nuo traumų, pvz., pakliuvimo po automobilio ratais ar pjautynių. Katės regai ir klausai silpstant, laikymas patalpoje užtikrina jos saugumą.

 

Svarbu įvertinti vyresnio amžiaus katės mitybą. Ar pastebėjote, kad jos aktyvumas sumažėjo? Pasitarkite su veterinaru apie tai, kaip sumažinti Jūsų katės suvartojamų kalorijų kiekį ir išvengti nutukimo rizikos. O gal kartais katė pradėjo dažniau vemti? Taip būna kai gaunamas maistas senstančiai katei tampa per riebus ir ėdamą maistą gali tekti keisti. Dietą taikykite pamažu, pagal veterinaro rekomendacijas. Staigus ėdalo ar mitybos būdo pasikeitimas gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus ar net kepenų pažeidimus. Pasistenkite, kad katė su maistu gautų aukščiausios kokybės gyvulinės kilmės baltymų. Vyresnio amžiaus katėms dažnai prireikia specialių dietų (paskiriamas specializuotas maistas).

 

Senstančios katės nagai gali tapti trapūs. Patartina du kartus savaitėje juos tikrinti ir, jei prireiks, pakirpti. Taip pat katę būtina reguliariai šukuoti.

 

Vyresnio amžiaus katė ypač vertina komfortą ir prastokai toleruoja didelius temperatūros pokyčius. Pasistenkite, kad vasarą augintinė turėtų vėsesnę, o žiemą – šiltesnę vietelę gulėjimui (dažniausiai kiekviena katė svajoja apie minkštą, šiltą lovą).

 

Jei laipiojimas katei tampa iššūkiu, tačiau ji mėgsta gulėti ant palangės, spintelės ar lovos, pagaminkite jai „laiptelius“ - žmonės randa įvairių sprendimų nuo paprastų kopėtėlių iki daiktų – sukrautų knygų ar prie kliūties pristumtos nedidelės kėdutės.

 

Jei katė kenčia nuo artrito, ji turi miegoti šiltoje lovoje ir reguliariai pajudėti. Galite pasiteirauti savo veterinaro apie saugius vaistus skausmo slopinimui ir ėdesio papildus, kurie padėtų ilgiau išlaikyti elastingus katės sąnarius.

 

Kai kurios katės gali tapti užmaršios ar prarasti orientaciją. Būna, kad jos kniaukia naktimis ar vaikščioja aplink namus lyg būtų pasiklydusios. Tokioms katėms galite padėti, jas nuramindami, glostydami ar pašnekindami, o klaidžiotojoms palikę įjungtą lempą.

 

Sveikata

 

Garbaus amžiaus sulaukusią katė reguliariai veskite pas veterinarą, kuris įvertins jos sveikatą. Taip galėsite užkirsti kelią tokioms ligoms kaip anemija, diabetas, inkstų sutrikimai, hipertirozė, augliai ir pan. Net jei veterinaras aptiks ligą, ji bus pastebėta ankstyvoje stadijoje ir bus lengviau gydoma.

Daugelis vyresnio amžiaus kačių būna ramesnės ir ne tokios aktyvios. Kai kurioms rodos grįžta antroji jaunystė– jos tampa aktyvios, alkanos ir meta svorį. Taip gali atsitikti dėl skydliaukės hormonų sutrikimų, ką sukelia pvz., augliai.

 

Augintinės alkis gali didėti dėl cukrinio diabeto. Šia liga serganti katė taip pat linkusi daugiau gerti ir dažniau šlapintis. Jei katė vandens geria daugiau negu įprasta, taip pat verta patikrinti jos inkstus. Katės, kurių inkstų funkcijos sutrikusios, dažnai neturi apetito, tačiau jaučia didelį troškulį.

 

Vyresnio amžiaus katėms, ypač jei jų inkstai dirba ne taip puikiai kaip jaunystėje, gali būti būdinga dehidratacija. Kai kuriais atvejais netgi gali tekti vandens įmaišyti į sausą maistą ar konservus.

Vyresnio amžiaus gyvūnams neretai pasitaiko auglių, kurie mėgsta maskuotis ir ilgai slėptis. Vienintelis rimtas požymis – aiškus auglys, tačiau dėmesį galima atkreipti ir į katės svorio kritimą, mažėjantį aktyvumą, apetito sumažėjimą. Pričiuptas pačioje vystymosi pradžioje, vėžys gali būti išgydytas ar bent jau ilgą laiką kontroliuojamas.

 

Dantų problemos ar net kai kurių dantų neteikimas - gan paplitusi bėda tarp vyresnio amžiaus kačių. Katei senjorei gali prireikti veterinarinio dantų valymo ir dažnesnės reguliarios priežiūros. Maitinkite ją kambario temperatūros ar kiek pašildytu maistu. Jei pastebite kokius nors ėdimo ir kramtymo pokyčius, iškart kreipkitės į veterinarą. Jei taisyklinga dantų priežiūra bus rūpinamasi nuo pat augintinės atsiradimo Jūsų namuose, tų bėdų galite išvengti ar sumažinsite jas iki minimumo.

Amžius galiausiai prigriebia visus – tiek žmones, tiek mažuosius jų draugus, o Jūs esate svarbiausias savo katės sveikatos užtikrintojas. Jei pastebite katės elgesio, mitybos ar tuštinimosi pokyčius, iškart gabenkite augintinę pas veterinarą. Atkreipkite dėmesį ir į gyvenimo būdo pakitimus bei klausykite veterinaro patarimų kaip pagerinti augintinės savijautą.

 

© Autoriaus teisės priklauso UAB Vetvila