Katės turi polinkį priaugti keletą kilogramų, ypač, jei jos jau yra vyresnio amžiaus ar nebe tokios aktyvios. Nutukimas yra vienas iš pagrindinių kačių mitybos sutrikimų, pakenkiančių vienai iš trijų JK gyvenančių suaugusių kačių. Todėl labai svarbu prižiūrėti tinkamą katės svorį, nes katės, turinčios antsvorio, dažnai kenčia nuo ligų, tokių, kaip diabeto, širdies ir kvėpavimo sutrikimų, šlapimo pūslės akmenų ir artrito. Yra daugiau galimybių, kad tokios katės gali tapti šlubomis ir joms netgi gali išsivystyti tam tikrų elgesio sutrikimų.
Ar jūsų katė turi antsvorio?
Gali būti sunku pasakyti, ar jūsų katė turi antsvorio. Rekomenduojama reguliariai lankytis pas veterinarą, bet būklę galite įvertinti ir namuose, tiesiog liesdami savo katės šonus ir pilvą. Turėtumėte pajausti, bet nepamatyti, kad šonkaulių nedengia lengvas riebalų sluoksnis. Iš viršaus žiūrint žemyn, turėtų būti aiškiai matomas liemuo ir pilvo šonai neturėtų siūbuoti, kuomet katė vaikšto. Jei nesate dėl to tikras, paprašykite veterinaro arba seselės, kad apžiūrėtų jūsų katę. Jie taip pat turėtų parekomenduoti tam tikrą šėrimo programą.
Jokių skanėstų ir užkandžių
Kad padėtumėte savo katei numesti svorio, turėtumėte nebeduoti jai jokių skanėstų ar gardžių kąsnelių bent porą savaičių, o taip pat ir pieno (kuris ir irgi yra ėdalas). Įsitikinkite, jog kaimynai ir svečiai žino, kad jūsų katė laikosi dietos, kad ji negautų jokių neplanuotų priešpiečių! Jei pagerėjimo nėra, kreipkitės į savo veterinarą. Svorio priaugimas ne visuomet yra susijęs su ėdimu, todėl turėtumėte paprašyti savo veterinaro, kad jis nuodugniau ištirtų jūsų katę ir nustatytų, ar nėra kokių nors medicininių problemų. Net jei, pasak veterinaro, jūsų katei viskas gerai, vis vien turėtumėte sumažinti jos ėdalo porcijas.
Ėdalo porcijų mažinimas
Padedant jūsų veterinarui, per artimiausias dvi savaites, sumažinkite katės ėdalo porcijas maždaug 10%. Pabandykite padalinti ėdalą mažesnėmis porcijomis ir taip sutrumpinsite laiko tarpą, kada katė neėda, ir tai padės jums tiksliai sekti kuo ir kiek šeriate savo katę.
Lauke būnančios katės turėtų būti šeriamos prieš pat paleidimą į lauką, kad po to joms nekiltų pagundos ieškoti papildomo ėdalo. Antsvorio turinčias kates šerkite atskirai, kad jos nevogtų viena iš kitos ėdalo ir leiskite joms eiti į kitus kambarius tik tada, kada visos katės jau yra paėdusios.
Po dviejų savaičių patikrinkite savo katės kūno būklę ir tęskite dietą tol, kol katė pasieks idealų svorį. Tai gali užtrukti keletą mėnesių, todėl būkite kantrūs. Kai pasieksite tikslą, pabandykite šiek tiek pakoreguoti ėdalo porcijas, kad stabilizuotumėte katės svorį.
Jokių intensyvių dietų
Niekuomet neverskite katės per greitai mesti svorį. Nėra saugu sumažinti ėdalo kiekį daugiau, nei 10-15%, nes jūsų katė gali nebegauti reikalingų maisto medžiagų ir gyvybiškai svarbių mineralų bei vitaminų, todėl jai gali išsivystyti mirtina kepenų liga, tokia, kaip hepatitas.
Dietinis produktas
Jūs taip pat galite šerti savo katę specialiu „dietiniu“ ėdalu. Dietinis ėdalas yra mažiau koncentruotas ir turi mažesnį kiekį riebalų, taigi, jums nereiks sumažinti kates ėdalo porcijų. Tai taip pat reiškia, kad galite būti ramus, nes jūsų katė gaus pakankamą kiekį visų jai reikalingų vitaminų ir mineralų. Kai jūsų katė bus idealaus svorio, galite vėl ją šerti normaliu suaugusių kačių ėdalu, nors yra patariama šerti katę šiuo lengvos sudėties ėdalu viso gyvūno suaugusio gyvenimo metu. Dietinis ėdalas idealiai tinka ir mažiau aktyvioms katėms, kurioms nereikia tiek daug energijos, gaunamos kartu su ėdalu.
Aktyvumo palaikymas
Be abejo, jūsų katės ėdalo reguliavimas yra tik viena problemos sprendimo pusė. Fizinio krūvio trūkumas taip pat įtakoja svorio priaugimą, todėl skatinkite savo katę užsiimti aktyvia veikla ir taip sudeginti kuo daugiau kalorijų. Tam gali padėti žaidimai, kuriuose naudojami įvairūs žaislai, pavyzdžiui, lazdelė su virvele. Taip pat galite investuoti į specialias laipykles ar kačių treniruočių įrangą, taip paskatindamas ją laipioti, šokinėti ir mankštintis.
Šaltinis www.purina.lt