Katės, kaip ir žmonės, gali sirgti cukriniu arba necukriniu diabetu. Necukrinis diabetas yra medžiagų apykaitos sutrikimas, kai inkstai nerezorbuoja vandens. Cukrinis diabetas yra sudėtingas ir neišgydomas kasos liaukos sutrikimas. Kasos ląstelės negamina arba gamina nepakankamai hormono insulino. O insulinas yra labai svarbus skaidant gliukozę. Jei nėra insulino, nesuskaidyta gliukozė kaupiasi kraujyje. Gliukozės perteklius šalinamas su šlapimu. Todėl sergančios katės labai daug šlapinasi. Dėl gausaus šlapinimosi didėja troškulys, katė laka daug vandens.
Cukrinis diabetas yra dažnesnė diabeto forma nei necukrinis.
Diabeto požymiai:
- Svarbiausias abiejų diabeto formų požymis yra didelis katės troškulys ir padažnėjęs, pagausėjęs šlapinimasis.
- Padidėjęs apetitas ir krentantis svoris. Susidaro paradoksali situacija. Diabetu sergančių kačių organizmas nepasisavina maisto komponentų ir negauna iš jo reikiamos energijos. Todėl katės ėda daugiau, bet svoris mažėja.
- Suprastėja kailio kokybė, atsiranda pleiskanų. Šunims dažnai pasireiškia katarakta, tačiau katėms tai nėra būdinga.
- Sumažėjęs aktyvumas, silpnumas užpakalinėse kojose, todėl katė stengiasi nešokinėti.
Cukriniu diabetu dažniau serga vyresnio amžiaus, stambios arba nutukusios katės. Katės serga dažniau nei katinai. Neišgydytas kasos uždegimas, gydymas gliukokortikoidais ar lytiniais hormonais dažnai sukelia cukrinį diabetą. Tačiau, net jei reguliuosite katės svorį ir vengsite hormoninių preparatų, nebūtinai užkirsite kelią ligos atsiradimui.
Jeigu katė serga cukriniu diabetu
Nors diabeto negalima išgydyti, jį galima kontroliuoti. Veterinarijos gydytojas paskirs tinkamą insulino terapiją. Tačiau taip pat svarbu pritaikyti katei tinkamą dietą. Nauja dieta yra reikalinga, nes būtina normalizuoti katės svorį. Kuo labiau katė yra nutukusi, tuo sudėtingiau kontroliuoti diabetą. Galima rinktis maistą nutukusioms arba cukriniu diabetu sergančioms katėms. Specialiuose pašaruose yra daug baltymų, mažai angliavandenių, jis yra lengvai virškinamas. Pritaikius tinkamą dietą sumažėja gliukozės kiekio svyravimai kraujyje.
Geriau katę šerti dažniau ir mažomis porcijomis, nei vienąkart didele. Patariama reguliariai atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus ligos eigai stebėti. Dažnai diabetu sergančioms katėms prasideda šlapimo takū uždegimas. Tai nutinka, nes šlapime padidėja gliukozės kiekis, o tokioje aplinkoje klesti bakterijos. Liga lengvai išgydoma antibiotikais, tačiau nereguliuojant gliukozės kiekio organizme vėl prasidės uždegimas. Vis pasikartojantis šlapimo takų uždegimas gali būti ženklas, kad diabetas kontroliuojamas netinkamai. Diabetu sergančios katės prognozės priklauso nuo daugelio faktorių, vienas iš svarbiausių – šeimininko indėlis į tinkamą katės priežiūrą ir ilgalaikę terapiją. Įprastai diabetas yra suvaldomas pasitelkiant dietą ir medikamentus, todėl serganti katė gali gyventi normalų gyvenimą.
Parengė Greta Varanavičiūtė