FCoV yra dažnas ir lengvai užkrečiamas virusas, platinamas kačių išmatose. Virusas dažniau randamas namuose, kur gyvena daug kačių ir jis nėra pavojingas kitų rūšių gyvūnams ar žmonėms.
Kaip katės pasigauna FCoV?
Virusas perduodamas per išmatas, netyčia prarijus virusą po kontakto su užsikrėtusiomis katėmis, kraiko dėžutėmis ar žeme, kurią kitos katės naudojo tuštinimuisi. Katės gali save pakartotinai užkrėsti besiprausdamos ar valgydamos po pasinaudojimo kraiko dėžute. Iki 40% visų kačių užsikrės šiuo virusu kažkuriuo gyvenimo metu ir didžioji dalis kačių šeimininkų apie tai nė nesužinos.
Kokias problemas FCoV sukelia?
Dauguma kačių nerodys jokių simptomų, jog jos užsikrėtė FCoV, nors kai kurios gali kelias dienas viduriuoti. Šios katės platina virusą savo išmatose kelis mėnesius ir lieka sveikos.
Labai mažam procentui kačių, virusas mutuoja ir sukelia mirtiną ligą, vadinamą FIP. Tai dažniau nutinka namuose, kur kačių yra daug. Gali praeiti kelios savaitės, mėnesiai ar metai, kol FIP išsivysto po užsikrėtimo FCoV.
Jei katė perserga FCoV ir virusas nemutuoja į FIP, ar katė įgija imunitetą?
Deja, ne. Katė gali vėl užsikrėsti FCoV virusu, kuris vėl turi galimybę mutuoti į FIP.
Kas sukelia FCoV mutaciją?
Nėra tiksliai žinoma, kodėl virusas mutuoja kai kurioms katėms, tačiau yra tam tikri faktoriai, kurie padidina mutacijos galimybę:
* Stresas – kraustymasis, nauji gyvūnai namuose, per daug gyvūnų namuose, ligos, traumos, operacijos, nėštumas ir pan;
* Amžius – jaunos ir senos katės labiau linkę mutacijai;
* Silpna imuninė sistema;
* Galimi genetiniai faktoriai;
Nėra testo galinčio nustatyti ar virusas mutuos katei turinčiai FCoV.
Kokie FIP požymiai?
Nėra jokių išskirtinių FIP požymių ir jie skiriasi skirtingoms katėms. Egzistuoja 2 ligos tipai, nors įmanoma, jog dalis požymių sergančiai katei bus iš vieno tipo, dalis iš kito.
* Šlapias FIP – skysčiai renkasi katino pilve (jis atrodo ištinęs, išsipūtęs) ir/arba krūtinės srityje (tai sukelia sunkumų kvėpuojant);
* Sausas FIP – minimalus kiekis skysčių, bet katė gali atrodyti išglebusi, turėti prastą apetitą ir/arba aukštą temperatūrą. Ji gali mesti svori, turėti problemų su rega, nervine sistema, elgesio problemų bei gali išsivystyti gelta.
Kaip FIP diagnozuojamas?
Nėra jokio užtikrinto ir paprasto testo FIP diagnozei. Ligos istorijos, fizinės apžiūros, kraujo testai, rentgeno nuotraukos ir skysčių iš pilvo ar krūtinės testai kartu gali padėti nuspėti ligą, tačiau dažnai tik skrodimas gyvūnui jau mirus gali patvirtinti ar paneigti diagnozę.
Kraujo tyrimas gali rasti FCoV antikūnius, tačiau tai gali būti klaidinanti informacija, nes aukštas antikūnių lygis reiškia tik tai, jog katė kažkada buvo užsikrėtusi FCoV. Tai nereiškia, kad ta liga dar yra organizme, kad ji mutavo ar mutuos, be to, kai kuriais atvejais katės su FIP išvis neturi FCoV antikūnių.
Kaip gydomas FIP?
Universalaus vaisto FIP nėra. Dar neseniai ši liga reiškė užtikrintą mirtį. Tačiau dabar atrastas ir naudojamas kačių omega interferonas padeda maždaug trečdaliui gydomų kačių visiškai pasveikti (daugiau šansų pasveikti vyresnėms katėms su šlapiu FIP, kurioms liga diagnozuojama vos atsiradus pirmiems simptomams), o dar daliai prailgina gyvenimą bent keliais mėnesiais. Tačiau didelė dalis kačių vis dar turi būti užmigdytos, nes ne visas įmanoma išgelbėti.
Ar įmanoma apsaugoti katę nuo FIP?
Deja, nėra patikimos veiksmingos vakcinos prieš FCoV ar FIP.
Tik 1 iš 10 kačių, užsikrėtusių FCoV susirgs FIP. Tačiau, jei manote, jog jūsų katė turi FCoV, reiktų sumažinti stresą iki minimumo, nes tai gali padėti minimalizuoti FIP riziką. Venkite didelio gyvūnų kiekio mažoje teritorije, naujo gyvūno priglaudimo, katės patalpinimo į prieglaudą ar pan. Taip pat venkite daugybės mažesnių stresinių įvykių vykstančiu vienu metu ar mažais intervalais (pvz. nukirminimas, vakcinacija ir sterilizacija per vieną mėnesį).
Naudinga pašalinti katino išmatas iš dėžutės vos jam pasituštinus bei laikyti maisto indelius kuo toliau nuo katino kraiko dėžės bei pilnai išplauti ir dezinfektuoti katino kraiko dėžutę bent 2 kartus į savaitę.
Kiek laiko virusas išgyvena aplinkoje?
Lauke virusas gali išgyventi kelias valandas, daugiausia kelias dienas, tačiau viduje, išdžiuvusiame kraike jis gali išgyventi iki 7 savaičių. Jis lengvai nužudomas daugumos dezinfektorių.
Vienai mano kačių diagnozuotas FIP, ar reikia ją izoliuoti nuo kitų mano kačių?
Ne, greičiausiai jūsų kitos katės jau pasigavę FCoV, bet rizika joms susirgti FIP nesikeičia nuo to, šalia jų yra FIP serganti katė, ar bet kokia kita FCoV turinti katė, nes FIP virusas neužkrėčiamas, mutacija privalo įvykti kiekvienos katės organizme atskirai, kad katė susirgtų FIP. Naudokitės ankstesniais patarimais apie katės apsaugojimą nuo FIP.
Mano katė mirė nuo FIP, kada galiu priglausti naują katę?
Jei tai buvo jūsų vienintelė katė, greičiausiai, bus saugu naują katę priglausti po 2 sav. po katės mirties (jei norite būti absoliučiai saugūs, galite palaukti iki 7 sav.). Dezinfekuokite kraiko dėžutę, maisto ir vandens indelius ir šalimais esančius paviršius su skiestu balikliu prieš švariai juos išplaudami.
Jei turite kitų kačių, jie greičiausiai turi FCoV, tad gali užkrėsti naujai atvyksiančią katę. Galite priglausti kitą FCoV turinčią katę, arba pakalbėkite su savo veterinaru. Kai kurie veterinarai rekomenduoja palaukti, kol antikūnių lygis jūsų jau turimose katėse nukrenta. Taip pat turėkite omeny, jog bet kuri nauja katė gali turėti FCoV tad jūsų veterinaras gali patarti pratestuoti naują katę dėl antikūnių jos kraujyje.
Deja, nėra visuotinai priimtinos praktiškos ir efektyvios FIP kontrolės namuose, kur gyvena daug kačių, schemos.
Dėkojame Cats Protection League (www.cats.org.uk) už leidimą naudotis jų surinkta informacija
Foto mano pačios buvusio globotinuko (jis į Lesė pateko maždaug mėnesio amžiaus kartu su broliukais ir sesute iš konteinerio ir tą pačią dieną aš juos paėmiau globai) katinuko Mažylio, turėjusio Koroną virusą. Mažylis Koroną nesunkiai įveikė ir yra visiškai sveikutis katinas :)
Šaltinis Gyvūnų globos organizacija LESĖ