lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Sveikata
Kačių kraujo grupių nesuderinamumas ir jo pasekmės

Katė sėkmingai išnešioja kačiukus, juos pagimdo, jais rūpinasi, tačiau per pirmąsias savo gyvenimo dienas iš pažiūros sveiki kačiukai staigiai nusilpsta ir miršta. Ir taip gali nutikti kelioms vadoms iš eilės. Šis reiškinys buvo žinomas kaip staigios kačiukų mirties sindromas (Fading Kitten Syndrome). Dažna mirties diagnozė būdavo tiesiog infekcinis susirgimas, genetinis defektas ar natūrali atranka. Su tokia liūdna patirtimi susidūrė daugelis Britų trumpaplaukių kačių veisėjų, kol nebuvo pripažinta, kad kačiukų mirties priežastis yra skirtingos katės ir kačiukų kraujo grupės. 

Todėl, katės bei katino savininkas turėtų turėti bendrą supratimą apie kraujo grupių paveldimumą, jų nesuderinamumą, kaip elgtis kritinėse situacijose, o svarbiausia kaip to išvengti.

 

Kraujo grupės

 

Kačių kraujo grupės gali būti A, B arba AB (labai reta). Pagal paveldimumo dėsnius A kraujo grupė yra dominuojanti prieš B. Tai reiškia, kad jei kergiama skirtingų kraujo grupių katė ir katinas (pvz. A ir B), tai kačiukai paveldės A kraujo grupę, nepaisant, kad vieno iš tėvų grupė yra B.

 

Genų tipo 
derinys

Kraujo 
grupė

Pastabos

 

AA

 

A

 

Katė turi „gryną“ A kraujo grupę.

 

 

Ab

 

A

 

Katė turi A kraujo grupę, tačiau yra
B kraujo grupės geno nešiotoja.

 

bb

B

 

 

 

Kaip pasireiškia katės ir kačiuko kraujo grupių nesuderinamumas?

 

Visai neseniai staigios kačiukų mirties sindromo tiesiogine priežastimi pripažinta naujagimių kačiukų hemolizė t.y. padidėjęs eritrocitų irimas (Feline Neonatal Isoerythrolysis – FNI). Kačiukai turintys skirtingą kraujo grupę nei katė pirmosiomis gyvenimo dienomis žysdami pieną drauge gauna ir antikūnių prieš savo pačių kraujo raudonuosius kūnelius. Šie antikūniai suardo kačiuko kraujo raudonuosius kūnelius.

 

Dažniausiai naujagimių kačiukų hemolizė pasireiškia, kai kačiukas turi A arba AB kraujo grupę, o katė B grupę. 

 

Katės pirmasis pienas yra krekenos (dar vadinamas imuninis pienas) jis gaminasi pirmąsias 48 – 72 valandas po gimdymo. Su juo naujagimiui perduodamos būtiniausios medžiagos ir antikūniai, kad apsaugotų kačiuką nuo infekcijų. Tuo atveju kai katės ir jos kačiukų kraujo grupės sutampa, antikūniai yra ypatingai svarbūs kačiukų normalios imuninės sistemos funkcionavimui. Deja, esant skirtingoms kraujo grupėms antikūniai atakuoja kačiuko raudonuosius kūnelius ir juos suardo. Kačiuko raudonųjų kraujo kūnelių kiekis sumažėja, kas sukelia geltą ir anemiją (mažakraujystę). Į šlapimą pakliūna baltymai, ko pasekoje pažeidžiami inkstai. Galiausiai visiškai sutrinka medžiagų apykaita. Visa tai priveda prie staigios kačiuko mirties. 

 

Ne visada viskas baigiasi tragiškai, pasitaiko, kad kačiukai sėkmingai išgyvena ir toliau vystosi, tai priklauso nuo kačiuko individualių žarnyno sienelės sandaros ypatybių, kurios neleidžia į kraujotakos sistemą patekti pavojingiems katės motinos antikūniams. Arba dėl mažo antikūnių kiekio katės piene kačiukai nedaug absorbuoja A grupės antikūnių. Tačiau su kiekviena paskesne vada katės organizme daugėja antikūnių, todėl vėlesnės vados turi vis mažiau ir mažiau šansų išgyventi.

 

Kraujo grupių nesuderinamumo požymiai

 

Vaisiams, esantiems motinos katės gimdoje, kurių kraujo grupė skirtinga nei motinos kraujo grupė nėra jokios grėsmės, nes per placentą praktiškai neprasiskverbia antikūniai, naikinantys vaisiaus eritrocitus. Kačiukai gimsta visiškai sveiki, gimdymas praeina be jokių sunkumų, bet artimiausiu metu susiduriama su šiais reiškiniais:

 

* Kartais naujagimiai kačiukai dar pačią pirmąją gyvenimo dieną staiga miršta be jokių ligos simptomų.

* Dažniausiai kačiukai silpsta, atsisako motinos pieno ir miršta per pirmąsias 3 gyvenimo dienas.

* Suserga gelta (pagelsta nosies veidrodėlis, pėdų pagalvėlės).

* Šlapimas tampa raudonai – rudos spalvos.

* Per pirmąsias 2-3 savaites pasimato uodegos galiuko nekrozė ( “nudžiūsta” uodegos galiukas ).

 

Požymiai gali varijuoti ir kiekvienam kačiukui pasireikšti įvairiai, tai priklauso nuo katės organizme esančių antikūnių, kurie pakliūna į pieną, nuo pieno kiekio kurį išgeria kiekvienas kačiukas, ir antikūnių kiekio kurį įsisavina kiekvieno kačiuko organizmas. Ypatingai retai pasitaiko, kad visi vadoje esantys kačiukai išlieka sveiki ir gyvi.

 

Kaip elgtis?

 

Jei kačiuko organizmas jau įsisavino antikūnius sunku kuo ir padėti. Jei hemolizė atpažinta per pirmas kelias valandas, tai kačiukams turi būti atimta galimybė žysti katę pirmąsias 16-24 valandas nuo gimimo.
 
Geriausia būtų kačiukams paieškoti laikinos maitintojos, katės turinčios A kraujo grupę, tam puikiai tiktų ir neveislinė, naminė katė. Kita išeitis yra patiems maitinti kačiukus katės motinos pieno pakaitalais, tačiau šiuo atveju kačiukai negauna jų imunitetui reikalingų medžiagų ir padidėja infekcijos rizika.
 
Praėjus 16-24 valandoms po gimimo kačiukams jau galima leisti maitintis savo biologinės katės motinos pienu. Per šias 16-24 valandas naujagimio kačiuko žarnyno sienelių praeinamumas sumažėja iki tiek, kad antikūniai iš katės motinos pieno nebegali patekti į kačiuko kraują ir kačiuko gyvybei jau niekas nebegresia.
 

Prevencija

 

Daug efektyvesnis būdas yra išvengti pačios problemos atsiradimo nei spręsti jau susidariusią problemą.

 

1. Kraujo grupės diagnozavimas.
Iš anksto žinant katės kraujo grupę galima išgelbėti kačiukų gyvybes bei nerizikuoti katės sveikata. Nors kraujo grupės testai dar nėra labai paplitę Lietuvoje, tačiau šiuo metu juos jau galima atlikti veterinarinėse gydyklose Šiauliuose bei Kaune. Kraujo grupės nustatymui naudojamos testų kortelės (Rapid-Vet H cards), kur   užlašinus kraujo, atsakymą galima gauti netrukus. Šių kortelių naudojimas yra labai patogus, bet tokie testai yra brangūs (apie160 Lt).
 
2. Vengti naudoti veisimui kates ir katinus su B kraujo grupe. 
Tai, be abejo, sumažina veisimo galimybes, ir nėra priimtina populiacijose, kurios yra itin  mažos arba kuriose B kraujo grupė yra gana dažnas reiškinys.
 
3. Kergti B kraujo grupės katę tik su B kraujo grupės katinu. 
Tai irgi sumažina veisimo galimybes. Kačiukai iš tokio kergimo turės B kraujo grupę, tad palaipsniui vis tik  didins B kraujo grupės proporcijas populiacijoje.
 
4. Neleisti kačiukams su A kraujo grupe žysti katės su B grupe per pirmąją gyvenimo parą.
Šį metodą naudoja daugelis veisėjų, tačiau šiuo atveju vis dar išlieka kačiukų mirties dėl hemolizės rizika.

 

Ar galima veisimui naudoti kates, turinčias B kraujo grupę?

B kraujo grupė nėra joks veislinės katės trūkumas. Katėms, turinčioms šią kraujo grupę reikalingas tik didesnis veisėjo dėmesys, nes šioms katėms reikia labai įdėmiai parinkti partnerį. Jeigu nustatyta, kad katė turi B kraujo grupę, tai kergimui geriausia surasti katiną turintį tą pačia kraujo grupę B. Jei nėra tokios galimybės, tokiu atveju reikia būti pasiruošusiems naujagimių kačiukų atskyrimui nuo motinos pirmosiomis 16-24 gyvenimo valandoms. Veislinis katinas, turintis B kraujo grupę yra tinkamas partneris visų kraujo grupių katėms lygiai taip pat kaip ir katė turinti kraujo grupę A yra ideali partnerė. Katinus, turinčius A kraujo grupę be jokios rizikos galima kergti su katėmis, turinčiomis tą pačią kraujo grupę t.y. A kraujo grupę.

Kartais norint pasiekti užsibrėžto tikslo veisėjams tenka kergti katę, turinčią B kraujo grupę su katinu, turinčiu A kraujo grupę. Tokiais atvejais pasitaiko neapvaisinimas, nors abu gyvūnai yra sveiki ir normaliai fiziškai išsivystę. Tarsi pati gamta priešinasi tokioms „santuokoms".

 

Kraujo grupės paveldimumo dėsniai

 

Dažniausiai kraujo grupių nesuderinamumas ir su tuo susijusios pasekmės pasireiškia kai katės kraujo grupė būna B, o kačiukų A. Tačiau, naujagimių kačiukų hemolizės rizikos laipsnis taip pat priklauso nuo tėvų kraujo grupės genų “grynumo”. Žemiau pateikiamos galimos kergimo situacijos, rizikingos vietos paryškintos.

 

1. Situacija kai kergiama B kraujo grupę turinti katė su A kraujo grupės katinu.

 

1 variantas

 

   Katino     
genai 

  Katės     genai

b

b

A

Ab

Ab

A

Ab

Ab

 
Situacija kai katinas nėra B kraujo grupės geno nešiotojas. Visi kačiukai turės A kraujo grupę ir yra labai didelė hemolizės rizika. Visi kačiukai bus B kraujo grupės genų nešiotojai.
 
2 variantas
 

 Katino 

genai

Katės genai

b

b

A

Ab

Ab

b

b

b

 

Situacija kai katinas yra B kraujo grupės geno nešiotojas. Šiuo atveju pusė kačiukų turės A grupę, kita pusė B. Kadangi katės grupė B, A grupės kačiukai turi rizika mirti nuo hemolizės, o tuo pačiu yra B kraujo grupės geno nešiotojai. Kačiukai su B kraujo grupe yra saugūs.

 

2. Situacija kai kergiama B kraujo grupę turinti katė su B kraujo grupės katinu.

 

Katino 

genai

    Katės

    genai 

b

b

b

bb

bb

b

bb

bb

 

Šiuo atveju visi kačiukai turės B kraujo grupę ir nebus jokios hemolizės rizikos.

 

3. Situacija kai kergiama A kraujo grupę turinti katė su A kraujo grupės katinu.

 

1 variantas

 

Katino 
genai  

 Katės genai  

A

A

A

AA

AA

A

AA

AA

 

Paprasčiausiu atveju visi kačiukai turės A kraujo grupę, tačiau A grupės genas yra dominuojantis prieš B, todėl vis tik vienas iš tėvų arba abu gali būti B grupės geno nešiotojas.

 

2 variantas

 

Katino 
genai

Katės genai

A

b

A

AA

Ab

A

AA

A

 

Situacija kai katė yra B grupės geno nešiotoja. Visi kačiukai gims A grupės, tačiau pusė jų bus B grupės geno nešiotojai, kuri jie paveldėjo iš katės. Nei vienam kačiukui nebus hemolizės rizikos, nes jie turės ta pačią grupę kaip jų mama.

 

3 variantas

 

Katino 
genai

Katės genai

A

b

A

AA

Ab

b

Ab

bb

 

Situacija, kaip abu tėvai yra B kraujo grupės geno  nešiotojai Šiuo atveju ketvirtadalis kačiukų turės B grupę (žr. bb). Katė su A grupe turi mažiau agresyviu antikūnų prieš B grupę, todėl B grupės kačiukai turi šansų išgyventi. Tačiau pakartotino analogiško kergimo atveju katės organizmas prigamins daugiau antikūnių prieš B kraujo grupę ir ketvirtadalis kačiukų gali mirti nuo hemolizės.

 

4. Situacija kai kergiama A kraujo grupę turinti katė su B kraujo grupės katinu

 

1 variantas

 

Katino 
genai

Katės genai

A

A

b

Ab

Ab

b

Ab

Ab

 

Situacija kai katė nėra B grupės geno nešiotoja.Visi kačiukai turės A grupę, hemolizės rizikos nėra, nes jų grupė sutampa su katės. Visi kačiukai bus B kraujo grupės geno nešiotojai.

 

2 variantas

 

Katino 
genai

  Katės genai

A

b

b

Ab

bb

b

Ab

bb

 

Situacija kai katė yra B grupės geno nešiotoja. Pusė kačiukų turės A grupę, pusė B. Kačiukams su A nėra jokios rizikos, kačiukams su B rizika nedidelė. Katė turinti A kraujo grupę turi mažiau agresyvių antikūnių prieš B grupę, todėl B grupės kačiukai iš pirmojo ar antrojo analogiško kergimo turi šansų išgyventi.
 
 

Kaip matyti iš aukščiau pateikiamų pavyzdžių, naujagimių kačiukų hemolizės ir mirties rizika yra mažiausia kergiant tokių pačių kraujo grupių poras.

 

 

                               Kraujo grupių paplitimas tarp veislinių kačių

 

www.miaukse.lt
 

 

Veislė

 

 

su A grupe, proc.

 

su B grupe, proc.

 

Abyssinian

 

 

86

 

14

 

American Shorthair

 

 

100

 

0

 

Birman

 

82

 

 

18

 

 

British Shorthair

 

 

64

 

36

 

Burmese

 

 

100

 

0

 

Cornish Rex

 

 

67

 

33

 

Devon Rex

 

 

59

 

41

 

Exotic Shorthair

 

 

73

 

27

 

Himalayan

 

 

94

 

6

 

Japanese Bobtail

 

 

84

 

16

 

Maine Coon

 

 

97

 

3

 

Norwegian Forest Cat

 

 

93

 

7

 

Oriental Shorthair

 

 

100

 

0

 

Persian

 

 

86

 

14

 

Russian Blue

 

 

100

 

0

 

Scottish Fold

 

 

81

 

19

 

Siamese

 

 

100

 

0

 

Somali

 

 

82

 

18

 

Sphynx

 

 

83

 

17

 

Tonkinese

 

 

100

 

0