lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Sveikata
Kačių leukemijos virusas (FeLV)

FeLV yra virusas, kuris katėms sukelia mirtiną ligą, veikiančią imuninę sistemą. Šiai ligai būdinga imunosupresija, dėl kurios gyvūnas tampa pažeidžiamesnis kitų infekcijų, anemijos ar auglių. Ši liga neužkrečiama žmonėms. Virusas dažniausiai perduodamas tiesioginio kontakto su užsikrėtusia kate (t.y. per seiles) metu, paprastai tai nutinka kovojant su katėmis, prausiant ar įkandant kitai katei. Ligą taip pat gali perduoti mama-katė savo kačiukams, kol jie yra gimdoje, arba per pieną.

 

Ar visos katės, pasigavusios virusą, lieka užkrėstos visą gyvenimą?

 

Ne, kai kurios katės gali išnaikinti infekciją ir atsigauti po kelių savaičių, net jei testas prieš tai buvo teigiamas. Šios katės, greičiausiai, įgija tam tikrą imuniteto lygį, kuris padėtų vėlesnio užsikrėtimo atveju.

 

Kokie leukemijos požymiai?

 

Katės, kurios jau yra užsikrėtusios visam gyvenimui, dažniausiai net neatrodo nesveikuojančios. Prieš pasireiškiant ligos simptomams, turi praeiti inkubacijos periodas, trunkantis kelis mėnesius ar metus. Apie 80% kačių, kurioms diagnozuojama FeLV miršta per 3,5 metus.

 

Katėms gali pasireikšti daug skirtingų požymių:

 

 * Periodinės infekcijos, pvz. kvėpavimo takų infekcijos, dantenų skausmai ar virškinimo problemos;

 * Ligota išvaizda, aukšta temperatūra;

 * Padidėję limfmazgiai, pvz. apie gerklę, pažastis, kirkšnis ar kelius;

 * Anemija;

 *  Lėtas gijimas infekcijų metu;

 * Sunkumai veisimo metu;

 

Kaip atliekami FeLV testai?

 

Veterinarai greitai ir be vargo atlieka testą, aptinkantį virusą katės kraujyje. Rekomenduojama, jog teigiamas atsakymas (ypač, jei katė šiaip yra visiškai sveika) būtų nusiunčiamas į kitą laboratoriją patvirtinimui, nes šie testai nėra 100% tikslūs. Kai kurios katės sugeba nugalėti infekciją, todėl patartina testą pakartoti po 4-12 savaičių nuo pirmo teigiamo rezultato.

Rezultatai gali būti netikslūs, jei katė tik neseniai susidūrė su virusu ir infekcijai pasiekti kraują gali prireikti iki 8 savaičių laiko. Rekomenduojama palaukti 8savaites katėms, kurios kontaktavo su FeLV turinčiomis katėmis, nors jų testas ir buvo neigiamas. Šiuo laikotarpiu FeLV neturinčios katės turėtų būti laikomos atskirai nuo FeLV turinčių.

 

Ar yra koks nors FeLV gydymas?

 

Deja, šiuo metu nėra jokio patikimo FeLV gydymo, todėl veterinarai taiko simptominį gydymą pritaikytą atskirai katei, priklausomai nuo to, kokie simptomai jai atsiranda.

Užsikrėtusių kačių laikymas namuose, neišleidžiant į lauką ir užtikrinimas, jog katė paskiepyta nuo pagrindinių infekcinių susirgimų, padės apsaugoti kates nuo kitų infekcijų bei užkirs kelią tolimesniam FeLV plitimui. Antrinės infekcijos gali būti gydomos antibiotikais arba priešuždegiminiais vaistais pagal poreikius.

Deja, daug ligos paveiktų kačių turi būti eutanazuojamos dėl prastos gyvenimo kokybės.

 

Ar galima apsaugoti sveiką katę nuo FeLV?

 

Yra sukurta apie 75-85% efektyvumo vakcina, kuri padeda apsaugoti neužsikrėtusias kates nuo FeLV, bet, jei katė jau užsikrėtusi, ji nepadės (gali pakenkti). Tačiau vakcina negarantuoja apsaugos, todėl rekomenduojama, jog FeLV+ ir FeLV- katės būtų laikomos atskirai, nepaisant jos skiepytos ar ne.

 

Ar galiu priglausti kitą katę, jei mano namuose neseniai mirė FeLV turėjusi katė?

 

Šis virusas neišgyvena ilgai aplinkoje (2h-2d), tad dažniausiai saugu į namus atnešti naują katę po 48h po prieš tai namie gyvenusios FeLV+ katės išėjimo. Yra tyrimų rodančių, kad yra tam tikra galimybė, jog virusas specifinėmis sąlygomis galėtų aplinkoje išgyventi iki kelių savaičių, tad norint būti visiškai saugiems (nors galimybė, kad virusas išgyvens ilgiau nei 48h, greičiausiai, lygi vos keliems procentams) galima iki naujos katės priėmimo palaukti iki mėnesio. Patartina dezinfektuoti maisto indelius ir kraiko dėžutes prieš juos vėl naudojant. Tačiau, jei jūs turite ir kitų kačių, patartina palaukti 8 sav. ir jas pratestuoti dėl FeLV prieš priglaudžiant naują katę.

 

Šaltinis Gyvūnų sterilizacijos fondas VšĮ