lt  |  en  |  ru 
Svarbi informacija pirkėjams! » Apie kilmės dokumentus

  Kilmės dokumentas.

Kiek kainuoja? Kam jis reikalingas?

 

 

Veislyno Žydroji fėja nuotrauka

 

Neretai ieškodami savo kačiuko žmonės teigia, kad kilmės dokumentai jiems nėra reikalingi, jie neveis kačių, nedalyvaus parodose. Pagrindinis argumentas tokiais atvejais - kačiuko kaina. Tai yra visai nenuostabu, juk kilmingi kačiukai kainuoja 1000-2000 eurų, o kačiukai be kilmės dokumentų tik 200-500 eurų. Bet ar tikrai kačiuko kaina priklauso nuo kilmės dokumento kainos? Ar tikrai pirkėjai žino kas yra kilmės dokumentas ir kam jis yra reikalingas?

 

Pradėkime nuo pradžių. Kilmės dokumentas – tai dokumentas, išduotas kačių klubo, kuriame yra nurodoma kačiuko informacija: vardas, lytis, veislė, spalva, gimimo data ir veisėjas. Tačiau pagrindinė ir svarbiausia yra kačiuko protėvių informacija. Turint kačiuko kilmės dokumentą, kitų klubų pagalba galima atsekti visus kačiuko protėvius iki veislės atsiradimo pradžios. Tai yra labai didelė duomenų bazė, kurioje apstu informacijos apie veislės vystymąsi, genetinių ligų šalinimą, standarto tobulinimą ir t.t.

 

Dažnai pirkėjai nežino, kad kilmės dokumento kaina įvairiuose klubuose vidutiniškai svyruoja apie 10-30 eurų. Kačių klubas reikalauja veisėjus laikytis griežtų veisimo taisyklių. Kilmės dokumentus klubas išduoda visiems kačiukams gimusiems nuo kilmingų tėvų.

 

Kam yra reikalingas kilmės dokumentas? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jis yra reikalingas tik norint dalyvauti su augintiniu parodose ar norint veisti kates. Tačiau pagrindinė priežastis yra gan akivaizdi – kilmė. Visada ieškodami kačiuko be kilmės dokumento pirkėjai ieško tam tikros veislės atstovų – meino meškėnų, sfinksų, škotų nulėpausių, rusų mėlynųjų ir t.t. Nė vienas kačiukas neturintis kilmės dokumento NEGALI būti nei Meino meškėnas, nei Sfinksas, nei kokios kitos veislės atstovas. Galbūt kačiukas iš pirmo žvilgsnio ir atrodys panašus į kilmingą, bet jis NEBUS TOS VEISLĖS ATSTOVAS.

 

Veislyno Žydroji fėja nuotrauka

 

Panagrinėkime šią problemą detaliau. Kaip atsiranda veislės? Veisėjai siekdami atskirti tam tikras kačių išvaizdos savybes daug metų tikslingai kergia kates, palikdami veisimui tik geriausius palikuonis. Po daug metų darbo pavyksta išveisti tokias kates, kurios turi individualius nuo kitų veislių bruožus. Bruožai būna ne tik išoriniai kaip, pavyzdžiui, nulėpusios ausys, trumpa uodega, bet gali būti ir charakterio – katės gali būti aktyvios arba ramesnės, gali būti labiau prieraišios prie žmonių.

 

Veisėjai parenka poras taip, kad veislė toliau progresuotų, t.y. kačiukai būtų geresni nei tėvai tiek pagal išvaizdą, tiek pagal charakterį. Atsakingi veisėjai neveisia agresyvių kačių, kačių su genetiniais defektais ir t.t.

 

Kaip jau minėjome, kilmės dokumentai yra išduodami visiems kilmingų tėvų kačiukams, tačiau klubai reikalauja laikytis veisimo taisyklių. Pagal šias taisykles kačiukų tėvai privalo dalyvauti parodose. Tokiuose renginiuose tarptautiniai teisėjai apžiūri kates ir įvertina jų atitikimą standartams. Jei teisėjai pamato, kad katė nėra tinkama veisimui (yra agresyvi, turi genetinį defektą, turi nukrypimų nuo veislės standarto), jis gali neduoti jai įvertinimo ir net ją diskvalifikuoti.

 

Kita privaloma veisimo taisyklė yra kačių kergimo dažnumas. Draudžiama katei dažnai atsivesti kačiukų, nes tai smarkiai kenkia katės, o taip pat ir jos palikuonių sveikatai. Dažnai kergiamų kačių kačiukai gimsta silpni, ne visada išgyvena.

 

Atsakingi veisėjai tiria kates dėl įvairių ligų, tiek genetiškai paveldimų, tiek lytiškai perduodamų, kaip pavyzdžiui kačių AIDS, leukemijos, toksoplazmozės (katės šią ligą perduoda žmonėms; nėščios moterys perduoda šią ligą savo vaikams, kas sukelia rimtų komplikacijų ateityje) ir daug kitų.

 

Veislyno Žydroji fėja nuotrauka

 

Neretai galima aptikti skelbimų apie parduodamus kačiukus be kilmės dokumentų, tačiau nuo kilmingų tėvų. Tokių kačiukų kaina dažnai žymiai mažesnė. Kodėl? Visų pirma dažniausiai pasitaikantis atvejis – klubų taisyklių nesilaikymas. Tėvai nedalyvauja parodose ne dėl savininkų tingėjimo ar pinigų stygiaus, o dėl to, kad turi defektų, neleidžiančių jiems veistis. Taip pat neretai katės susilaukia vadų viena po kitos, o kačiukai gimsta labai silpni ir ligoti.

 

Jei kačiukas neturi kilmės dokumentų, negalite būti garantuoti, kad kilminga katė nepabėgo iš šeimininko namų ir neatsivedė kačiukų nuo paprasto laukinio katino. Tokiu atveju net negalite būti garantuoti, kad apskritai bent vienas iš tėvų buvo kilmingas ar panašus į tam tikrą veislę. Maži kačiukai gali atrodyti kaip kilmingi, bet jau po kelių mėnesių labai smarkiai pasikeisti ir tapti panašiais į paprastas namines kates. Pavyzdžiui nekilmingi meino meškėnai užaugę bus smulkūs ir nedideli, nekilmingų škotų nulėpausių ausytės atsilenks ir jie atrodys kaip paprastos naminės katės, o nekilmingi sfinksai apaugs plaukais. Būtent po tokių kačiukų pirkimų atsiranda mitai, kad rusų mėlynosios katės yra agresyvios, sfinksai labai lepūs ir dažnai miršta ir t.t. Taigi pirkdami kačiuką be dokumentų pirkėjai perka „katę maiše".

 

Jeigu Jūs svajojate apie meino meškėną, britą, persą ar kitos veislės atstovą, neskubėkite ir dar pusmetį pataupykite tuos kelis šimtus eurų. Išpildykite savo svajonę! Juk kačiuką įsigyjate ne vieneriems metams. Visos vėlesnės išlaidos kačiukui su kilmės dokumentais tikrai nebus didesnės. Neretai jos būna net mažesnės, nes kačiukai atvyksta į naujus namus sveiki ir nereikia skirti papildomų išlaidų jų gydymui.

 

Jeigu visgi nesate pasiryžę už veislės standartus ir bruožus mokėti didesnę pinigų sumą, pasvarstykite ar verta mokėti 200-500 eurų už mišrūną, kuris gali būti agresyvus, bijoti vaikų, sirgti įvairiomis ligomis ir po poros mėnesių prarasti visus panašumus į Jūsų trokštamą veislę. Ar ne geriau būtų padaryti gerą darbą ir tiesiog paimti kačiuką iš prieglaudos?

 

Šaltinis www.brookberry.lt