lt  |  en  |  ru 
Svarbi informacija pirkėjams! » Kokio amžiaus kačiuką įsigyti?

Kodėl veisėjai neparduoda labai mažų kačiukų?

 

 

 Veislyno Žydroji fėja nuotrauka

 

Nors tinkamai naminių gyvūnų priežiūrai Lietuvoje pastaruoju metu skiriama vis daugiau dėmesio, lieka viena rimta problema: gyvūnui susilaukus palikuonių daugelis augintojų linkę mažylius atskirti nuo motinos ir atiduoti naujiesiems savininkams vos šiems sukanka mėnuo. Tokio amžiaus jauniklį nuo motinos atskirti yra per anksti. Nuomonė, kad kačiuką galima atiduoti vos pradėjusį savarankiškai maitintis ar bandyti naudotis kraiko dėžute, yra klaidinga – taip daryti negalima. Paminėsime pagrindines priežastis, rodančias, kodėl nereikėtų atskirti kačiukų nuo motinos, anksčiau, nei jiems sueis trys mėnesiai.

Veislyno Žydroji fėja nuotrauka

 

Visų pirma, mažyliams reikalingas mamos pienelis. Jame yra medžiagų, reikalingų sparčiai augančiam ir besiformuojančiam organizmui. Todėl reikėtų leisti mažyliams pasimėgauti tris mėnesius. Per tris mėnesius kačiukas gauna iš motinos organizmo visas jam būtinas medžiagas, per tą laiką susiformuoja mažylio imuninė sistema, kačiukas išmoksta savarankiškai maitintis, o jo virškinamasis traktas visiškai prisitaiko prie įvairaus maisto. Be to, antras kačiuko gyvenimo mėnuo – labai svarbus sveikatos atžvilgiu. Šiuo metu kačiuko imunitetas būna gan silpnas, kadangi iš naujo formuojasi imuninė sistema, todėl reikia ypatingo dėmesio, kurį užtikrina auginimas su kate, kol imuninė sistema visiškai susiformuos – iki trijų mėnesių.

 

Veislyno Žydroji fėja nuotrauka

 

Antra, per anksti atskirti nuo mamos kačiukai sunkiai išmoksta būtinų higienos įgūdžių – naudotis tualetu, tvarkytis kailiuką ir pan. Mažus kačiukus katė nuolat laižo, „prausia“, šios procedūros metu ne tik švarinamas kailis, bet ir atliekamas organizmą stimuliuojantis masažas, kuris svarbus žarnyno peristaltikai, teigiamai veikia kačiuko nervų sistemą, kraujotaką ir vystymąsi. Be to, būdami su motina mažyliai nuolat mokosi, stebėdami mamą jie išmoksta naudotis tualetu, užkasti atliktą „reikaliuką“ ir kitų gudrybių. Šie ir kiti higienos įgūdžiai susiformuoja ir įsitvirtina kačiukui sulaukus maždaug trijų mėnesių.

 

Trečia, per anksti atskyrus kačiuką nuo mamos jis patiria psichologinę traumą. Mėnesio amžiaus kačiukas dar nesugeba taip intensyviai domėtis aplinka, kad po įdomios dienos naujoje vietoje tiesiog griūtų ant šono ir palaimingai užsnūstų. Tokio amžiaus mažyliui svarbiausia mamos šiluma ir artumas, todėl naujieji šeimininkai, parsinešę mažylį, rizikuoja klausytis gailaus verksmo, kuris liausis tik kačiukui visai nuvargus. Ūgtelėjusio kačiuko poreikis būti šalia mamos ne toks stiprus, jis jau intensyviai domisi aplinka, todėl naujuose namuose adaptuosis daug lengviau.

Veislyno Žydroji fėja nuotrauka

 

Ketvirta, maži kačiukai žaisdami su motina ir tarpusavyje, mokosi bendrauti su aplinkiniais. Žaisdami jie išmoksta, koks elgesys (kandimas, drėskimas) nepageidautinas. Netinkamai pasielgęs kačiukas gauna atkirtį ir supranta, kaip elgtis nederėtų. Dažnai pasitaikančius kačių savininkų nusiskundimus, kad kačiukas nemeilus, galima paaiškinti būtent pernelyg ankstyvu atskyrimu nuo mamos ir kitų kačiukų. Mėnesio ar poros mėnesių amžiaus kačiukas nėra pasiruošęs mokytis elgesio iš žmonių, todėl šiuo metu padarytos auklėjimo klaidos gali labai stipriai įtakoti tolimesnį kačiuko elgesį, dažnai neigiamai. Įgavęs gyvenimo pradžiamokslį kačiukas bus kur kas meilesnis ir komunikabilesnis.

 

 

Veislyno Žydroji fėja nuotrauka

 

Paskutinė, ne visada garsiai minima priežastis neatiduoti vos mėnesio sulaukusių kačiukų, yra ta, kad kartais apsiginti nesugebantys mažyliai patenka į blogas rankas žmonių, kurie juose mato tik nemokamą savo plėšrių augintinių maisto šaltinį.

 

 

Šaltinis GGT "Pifas"