lt  |  en  |  ru 
Svarbi informacija pirkėjams! » Kačiuko kaina

Kodėl veisliniai kačiukai kainuoja būtent tiek, kiek jie kainuoja?

 

Labai dažnai Veisėjui yra užduodamas klausimas: "Kodėl kačiukas kainuoja tiek daug? Kodėl būtent tiek?" Be abejonės, kiekvienas įsigyjantis gerą veislinį gyvūną visada žiūri už gyvūną sumokamus pinigus, kaip į jo "kainą" bet ne kaip į "vertę". Ieškant sau meilaus, gražaus, būsimo pilnateisio šeimos nario reiktų nežiūrėti į gyvūno įsigijimą, kaip į verslo sandėrį, nes gyvūnas ne "kainuoja", bet "turi vertę"! Dažniausiai verslas ir kačių veisimas yra ne tik negretimos, bet labai dažnai priešingos sąvokos, tačiau, tiems, kas mėgsta viską matuoti aritmetiškai, pateiksime šiek tiek duomenų, o toliau - spręskite patys...

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Kačių veisimas, tai labai brangiai kainuojantis, rizikingas ir atsakingas darbas, hobis, pakvaišimas kol galiausiai tai tampa gyvenimo būdu. Kačių veisimas neturi tikslo „dauginti" tam tikros veislės atstovų skaičių, kačių veisimas yra tikslingas nuoseklus darbas siekiant išgryninti geriausius veislei būdingus bruožus (tipą, temperamentą) ir atsikratyti trūkumų.

 

Tam, kad Jūsų namuose atsirastų nuostabus kačiukas, Veisėjas turėtų skirti iš ties daug lėšų, laiko ir savęs: savo meilės, žinių, pastangų, kantrybės, o dažnai ir ašarų.

 

Pirmiausia, Veisėjas turėtų įsigyti veisimui skirtus gyvūnus. Veisimui skirto gyvūno vertė yra gerokai didesnė nei gyvūno, skirto tiesiog laikyti namuose - mokama už prestižą (kai gyvūnas perkamas iš žymaus veislyno), už tipą, eksterjerą, kraujo linijas, už teisę dalyvauti veislės kūrime, tobulinime. Paprastai gera katė ar katinas įsigyti su teise veisti kainuoja nuo 1500 iki 5000 eurų, tačiau priklausomai nuo veislės gyvūno kaina gali ir neapsiriboti minėta suma. Rimtesnes ambicijas ir aukštesnius tikslus bei reikalavimus sau keliantys veislynai neapsiriboja keliais gyvūnais, nes daugiau gyvūnų - reiškia didesnes galimybes t.y. iš skirtingų kačių ir katinų kombinacijų bus galima atrinkti pačius geriausius veislės atstovus, kurie liks tolimesniam veisliniam darbui.

 

Paprastai, gyvūnas veisliniame darbe yra naudojamas iki 3-5 metų amžiaus, nes veislės tendencijos, tipas nuolat keičiasi ir gyvūnas, kuris šiuo metu įvardinamas kaip puikus veislės atstovas po 2-3 metų paprasčiausiai taps „morališkai pasenusiu". Iš veisimo programos atstatydintas gyvūnas yra kastruojamas ir toliau išlaikomas veislyne arba apgyvendinamas pas gerus, patikimus žmones ir perkami nauji gyvūnai. Aišku, į veislyną perkami tik gyvūnai, turintys didelę vertę, perspektyvas. Veislinio gyvūno išlaikymui turėtų būti skiriamas labai didelis dėmesys - tik pats geriausias maistas, kuris ne paslaptis brangiai kainuoja, griežti ir nuoseklūs sveikatos profilaktikos veiksmai. Tai reikalauja ne tik daug žinių, laiko, bet ir savaime suprantama lėšų.

 

Kates dažniausiai veisia tik tie, kas yra totaliai pakvaišę dėl kačių, todėl katės yra lepinamos nė kiek ne mažiau, o neretai ir daugiau už mylimą vaikelį. Katėms yra perkami namukai, gultukai, laipynės, prietaisai nagams galąsti, žaisliukai, gražūs indai, skanėstai, statomi specialūs priestatai, voljerai į kuriuos gali išeiti šiltu metų laiku, mezgami, siuvami ar perkami rūbeliai.

 

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Norint veisti neužtenka tik įsigyti gyvūną. Tam, kad kačiukams būtų išduoti kilmės dokumentai Veisėjas privalo būti Lietuvos ar kitos šalies kačių klubo narys. Prieš tampant klubo nariu reikia sumokėti stojamąjį, kačių registracijos, kačių įtraukimo į kilmės knygą mokesčius bei kasmet mokėti nario mokesčius. Leidimą veisti gyvūną patvirtina klubas tik tuo atveju, jei jis yra ne jaunesnis nei 10 mėnesių amžiaus ir turi tarptautinėse kačių parodose gautus teigiamus teisėjų įvertinimus atviroje klasėje (nuo 10 mėn.).

 

Dalyvavimas parodose yra mokamas ir šitas malonumas kainuoja išties ne pigiai, tačiau jis yra būtinas! Dalyvavimas ir laimėjimas parodose, bendravimas su kitų šalių veislynais suteikia Veisėjui galimybę pakilti iki tarptautinio lygio. Tokiu atveju jam atsiveria įžymių, ilgalaikę patirtį turinčių veislynų durys ir Veisėjui atsiranda galimybė įsigyti dar geresnius, perspektyvesnius gyvūnus.

 

Paprastai dalyvio mokestis yra 50 - 60 eurų už kiekvieną gyvūną, tačiau jei vykstama į parodą už Lietuvos ribų reiktų nepamiršti prie šios sumos pridėti kelionės, nakvynės, maitinimosi išlaidas ir jei vykstama šiek tiek toliau negauto darbo užmokesčio už penktadienį ir pirmadienį. Katei suteikiama teisė veistis „visą gyvenimą" ir parodose nebeprivaloma dalyvauti uždarius Tarptautinės Čempionės titulą, o katinui Europos Čempiono. Įvertinkime, tai pinigine išraiška, neskaičiuojant kelionės, nakvynės, maitinimosi, negauto darbo užmokesčio už penktadienį ir pirmadienį bei pridėkim tą sąlygą, kad gyvūnas visose parodose žengs be pralaimėjimų, visada gaus reikiamus titulus.

 

Tarptautinio Čempiono titului uždaryti reikalingi 3 CAC (Čempiono) sertifikatai nuo 3 skirtingų teisėjų, tada reikės 3 CACIB (Tarptautinio Čempiono) sertifikatų, kurie turi būti gauti ne mažiau kaip dviejuose skirtingose valstybėse nuo 3 skirtingų teisėjų. Parodos vyksta savaitgaliais dvi dienas: šeštadienį ir sekmadienį. Norint uždaryti Tarptautinio Čempiono titulą reiktų sudalyvauti trijose, dviejų dienų parodose kas sudarytų 6 x 50/60 eurų = 300/360 eurų. Sertifikatų gavimas: 2 x 10 eur. = 20 eur. Viso: 320/380 eur.

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Po Tarptautinio Čempiono seka Didžiojo Tarptautinio Čempiono titulas, kuriam uždaryti reikalingi 3 CAGCIB sertifikatai, kurie turi būti gauti ne mažiau kaip 2 skirtingose valstybėse nuo 3 skirtingų teisėjų. Vien dalyvio mokestis sudarytų: 3 x 50/60 eurų = 150/180 eurų.

 

Po šio titulas seka Europos Čempiono titulas, kuriam uždaryti reikalingi 3 CACE (Europos Čempiono) sertifikatai, kurie turi būti gauti ne mažiau kaip 3 skirtingose valstybėse nuo 3 skirtingų teisėjų. Vien dalyvio mokestis sudarytų: 3 x 50/60 eurų = 150/180 eurų.

 

Po Europos čempiono titulo seka Didžiojo Europos čempiono titulas, kuriam uždaryti reikalingi 3 CAGCE sertifikatai, kurie turi būti gauti ne mažiau kaip 3 skirtingose valstybėse nuo 3 skirtingų teisėjų. Vien dalyvio mokestis sudarytų: 3 x 50/60 eurų = 150/180 eurų.

 

Sekantis, aukščiausias Pasaulio Čempiono titulas gali būti pasiektas, gavus 3 titulus nuo 3-jų skirtingų teisėjų 3-jose skirtingose valstybėse iš kurių vienas turi būti gautas kitame kontinente! Vien dalyvio mokestis sudarytų: 3 x 50/60 eurų = 150/180 eurų.

 

Taigi, norint tapti Pasaulio Čempionu, įvertinus tą sąlygą, kad gyvūnas niekada nepralaimės vien dalyvio mokesčiams teks pakloti 900/ 1080 eurų. Už kiekvieno titulo sertifikatą tektų sumokėti dar po 10 eurų: 6 x 10 eur. = 60 eur. Viso: 900/1080 + 60 = 960/1140 eur.

 

Dar neįskaičiuotos išlaidos už gyvūno dalyvavimą įvairiuose šou. Vienoje parodoje katė/katinas gali dalyvauti keliuose šou, pvz. "Vienspalvių kačių" šou, "Margų kačių" šou, suaugusių kačių ringai ir t.t. Vieno gyvūno dalyvavimas viename šou kainuoja 10-30 eur.

 

O dabar dar įvertinkime pinigine išraiška kelionės, nakvynės, maitinimosi išlaidas ir jei vykstama šiek tiek toliau - negautą darbo užmokestį už penktadienį ir pirmadienį - parodų dalyvio mokestį drąsiai dauginkime iš 4. Taigi, tapimas Tarptautiniu Čempionu „kainuoja" apie 1280-1520 eurų, o Pasaulio Čempionu 3840-4560 eurų.

 

Įvairiuose kačių asociacijose titulų sistemą gali šiek tiek skirtis, taigi “užsidirbti” titulus kiekvienoje sistemoje kainuos šiek tiek daugiau ar mažiau, bet kainuos daug!!

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Gavus reikiamus teigiamus įvertinimus tarptautinėse kačių parodose savo išpuoselėtą ir užaugintą katę galima būtų kergti (leidimas kergimui, priklausomai nuo turimų įvertinimų gali kainuoti 10 eur.-90 eur., tačiau ką daryti jei neturite savo katino? Tokiu atveju katinas ieškomas kituose veislynuose, o tai vėl papildomos išlaidos. Katės kergimas su kito veislyno katinu, priklausomai nuo veislės, kainuoja 400-1000 eurų, o kartais ir šiek tiek daugiau. Tačiau vėl gi nėra jokių garantijų kaip gerai „suguls" linijos, kokio lygio kačiukai gims ir kiek jų išgyvens. Katė gali būti kergiama ir susilaukti palikuonių ne daugiau nei 3 kartus per du metus. Paprastai vadoje gimsta 2-6 kačiukai, tačiau tai vėl priklauso nuo veislės. Išgyvena tik stipriausieji - reikėtų įvertinti tai, kad veislinių gyvūnų sveikata ir imunitetas yra daug silpnesni už kiemuose gyvenančių gyvūnų, tai gi ne visada išgyvena visi gimę kačiukai. Kačiukams būtina skirti specialų daugiau mineralinių medžiagų ir vitaminų turintį maistą, kuris vidutiniškai kainuoja 30-80 % brangiau už suaugusiems gyvūnams skirtą maistą. Kačiukai mėgsta kartas nuo karto susirgti, o veterinarijos klinikos mėgsta, kai už sergančių kačiukų gydymą jiems būna mokami pinigai.

 

Visi veisliniai kačiukai turi savo unikalų kilmės numerį, kilmės dokumentus, Europos Sąjungos naminio gyvūnėlio pasus. Klubo atstovai apžiūri ir įvertina kačiukus ne jaunesnius nei 3 mėnesių amžiaus, kačiukui įvedama mikroschema su unikaliu numeriu (20-30 eur.), išduodamas ES naminio gyvūnėlio pasas (15-20 eur.), įtraukiamas į kilmės knygą ir išduodami kilmės dokumentai (iki 25 eur.), padaromas skiepas nuo kelių virusinių ligų, paprastai skiepijamas kačiukas du kartus, (20-30 eur.) bei skiepas nuo pasiutligės (10 eur.). Geras, rūpestingas veisėjas laikys kačiukus namie iki 3,5 - 4 mėnesių amžiaus. Kuo ilgiau - tuo geriau kačiuko sveikatai ir psichikai. Už kačiukus gauti pinigai bus skirti bent dalinai veislyno išlaikymo išlaidoms padengti, naujiems gyvūnams įsigyti, esamų gyvūnų gyvenimo sąlygų gerinimui, inovacijoms veislyne, pasiruošimui ir kelionėms į parodas, o dažnai ir gyvūnų globos organizacijų rėmimui … Tokia ta mūsų aritmetika ...

 

Autorystės teisės į šį straipsnį priklauso:

Jelenai Bogomolovai (LGAC) 

Donatui ir Sigitai Žakariams (Bubastė)