lt  |  en  |  ru 
Svarbi informacija pirkėjams! » Įsigyjant vyresnę katę

 

Ką turite žinoti, prieš įsigyjant suaugusią katę


Dažnai kablelis lemia viską. Kaip toje plačiai žinomoje istorijoje apie karaliaus įsaką "paleisti negalima pakarti". Ir kačių veisėjo gyvenime anksčiau ar vėliau ateina laikas, kai turi apsispręsti, kurioje vietoje dėti kablelį frazėje "surasti namus negalima pasilikti". Ką veislynui reiškia ne vietoje padėtas kablelis, galima suprasti tik žinant apie ankstyvą ir tik gerą gyvenimą katėms žadančią pensiją keletą svarbių dalykų.

 


Visų pirma - kas yra veisimas? Turėti namuose porą ar trejetą veislinių kačių ir leisti joms tarptautinių organizacijų nustatytais terminais vestis mielus, populiarios spalvos ar tipo, gerai parduodamus kačiukus iki reproduktorių senatvės - nėra veisimas. Tai oficialus dokumentinių gyvūnų dauginimas. Šiuo atveju žodis "dauginimas" reiškia ne pogrindinį bedokumenčių gyvūnų fabriką, o tiesiog tokių pačių ar panašių gyvūnų skaičiaus didinimą, "darymą daugiau".


Tai nėra nusikaltimas, tačiau - kam? Kačių ir taip pasaulyje yra gerokai per daug ir jeigu jūsų veisimas neturi tikslo vystyti veislę - daryti ją sveikesne, gražesne, meilesne ir visaip kitaip geresne, reikėtų nuo to susilaikyti. Labai tinkamas patarimas: jeigu gali neveisti - neveisk. ​

 


​O dabar apie tuos atvejus, kai negali. Negali neveisti, negali užgesinti savyje to maniakiško, sveiku protu nepaaiškinamo degimo "pagimdyti" JĮ - TOBULĄ veislės atstovą, kurį pamatę namiškiai nustoja burbėt, kolegos dūsta, teisėjai alpsta, o tu taip eini sau tarp griūvančių kūnų ir nešiesi SAVO veisimo tobulybę :))) (Kad tobulų išvis nebūna ir jeigu jau veisėjui taip atrodo, reikia arba mokytis, arba pataisyti karūną lopeta, šįkart praleisiu.)
Niūri gyvenimo tikrovė yra ta, kad metai iš metų kergiant tas pačias 2 ar 3 turimas kates, pirmyn nejudėsi ir tobulybė negims. Mieli veisliniai kačiukai - taip. Tačiau veisimas, kaip aš jį suprantu, yra nuolatinis judėjimas pirmyn. Veisėjai gali turėti skirtingas vizijas, tobulo gyvūno įsivaizdavimus, net skirtingus veisimo tikslus. Tačiau kryptis viena - pirmyn! O pirmyn judama tik planuojant kiekvieną vadą taip, kad pats sau kažką iš jos norėtum pasilikti. Kažką tobulesnį nei tėvai. Žinoma, ne visada likimas šypsosi. Tiesą sakant, dažniausiai jis tau atsuka minkštą vietą.

 


Bet jeigu žvaigždės sukrenta tinkamai ir gimsta tai, ko laukei praktiškai nuo tada, kai tapai sąmoningu žmogumi, negali jo nepasilikti ir nejudėti pirmyn. Na, arba nors geresnis už tėvus. Taip palaipsniui, šuoliuojant nuo gero prie dar geresnio, namai prisipildo krūva gyvūnų, kurie nori DĖMESIO ir pasiruošę visaip kaip engti, gudrumu apeiti ar net užmušti artimą savo už jo dalelę. Nekalbant jau apie tai, kad kiekvienas sveikas gyvūnas stengiasi susiporuoti ir pratęsti giminę. O katės stengiasi taip labai, kad jų skaičius gali didėti tiesiog geometrine progresija. ​

 

Taip taip - kiekviena maža nekalta katytė svajoja planetą užtvindyti gentainiais ir išstumti tokią netobulą žmonių rasę. Ir tam katės turi paruošusios vieną gudrybę - ovuliuoja jos tik tada, jeigu įvyksta kergimas. O jeigu ne? Tadaaam - savaitėlės pertrauka ir vėl morčius! Ir taip nuolatos, tikslo link. Stebėtinas atkaklumas, tenka pripažinti.

 

 

Nuolatiniai morčiai priveda prie gimdos uždegimų, kontraceptiniai vaistai - prie onkologinių susirgimų. Abiem atvejais katės laukia liūdnas likimas. Katinų - ne ką linksmesnis. "Morčiaujantis katinas" ne šiaip vaizdingas pasakymas. Jis svajoja apie katę nuolat - pamiršdamas valgyti ir gerti.


​Todėl anksčiau ar vėliau kačių laukia kastracija arba sterilizacija. Čia dar vienas nemalonus netikėtumas - tam tikrą hierarchinę padėtį praide užimanti katė, po sterilizacijos jos paprastai gerokai smukteli žemyn ir sunkiai su tokia padėtimi susitaiko. Prasideda muštynės, teritorijos žymėjimas ir ramybė veislyne lieka šviesiu prisiminimu. Tai nėra sąžininga visų pirma katės atžvilgiu. Veisėjas turi du kelius - sterilizuoti turimus gyvūnus ir atsisakyti veisimo, arba ieškoti "į pensiją" išleistai katei naujų, patikimų namų. Turint galvoje, kad pensija pas kates "atsitinka" 2-4 metų, tai yra geriausia, ko gali norėti domestikuota katė - gyventi ​šeimoje, gaudama pakankamai dėmesio ir meilės.


Todėl dėl Dievo meilės, nereikia performansų „jūs beširdžiai, man taip gaila“. Patikėkite, jeigu jums gaila – veisėjui gaila 10 kartų labiau. Jeigu jums skauda širdį, veisėjui ji jau ne kartą plyšo į šimtus gabalėlių. Tiesiog veisėjai - tai žmonės, kurie apsisprendė, kurioje valtyje sėdi. Jie nori eiti pirmyn, nori „pagimdyti“ tobulybes parodoms ir mylimukus Jūsų namams. Ir jie supranta, kad sterilizuotai katei bus daug geriau tinkamo žmogaus namuose, negu praide. Kad ir ką bešnabždėtų vidinis egoistas.

 


Į pensiją išleisti gyvūnai nėra nemokami. Paprastai jie kainuoja daug pigiau, negu tos veislės ir tipo mažylis, bet mainais iš Jūsų veisėjas tikisi pačių geriausių sąlygų savo gyvūnui. Dažniausiai sąlygos yra numatomos gyvūno perdavimo sutartyse.


Atminkite, kad veislyno darbui lieka tik patys geriausi, todėl Jūs gavote ŽVAIGŽDĘ. Tai nėra „ai, nes pigiau, nei mažas kačiukas“. Tai yra daug geriau.

 


Taigi, mums ne vietoje padėtas kablelis reiškia svajonės atsisakymą. O gyvenimas be aistros jam vertas nedaug. O jūs? Jeigu tikrai įdėmiai ir stengdamiesi suprasti perskaitėte viską, kur dėtumėte kablelį - "surasti namus negalima pasilikti"?


Autorius Vaiva Vėželytė
Veislyno Žydroji fėja*LT nuotraukos