lt  |  en  |  ru 
Svarbi informacija pirkėjams! » Prieš įsigyjant kačiuką

Ką reikėtų žinoti prieš įsigyjant kačiuką 

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Veislyno pasirinkimas yra labai reikšmingas sprendimas! Veisėjas bus tas žmogus, kuris jus konsultuos visais rūpimais klausimais. Prieš perkant, bet kurios veislės kačiuką, visada reiktų pasidomėti apie veislyną, iš kurio ketinate įsigyti mažylį.Taip pat, kuriam klubui jis priklauso. Lietuvoje registruoti šie kačių klubai: LGAC, Top Miau ir Bubastė. Įsitikinkite, kaip laikomos katės: uždarytos narvuose, laikomos lauko sąlygomis ar gyvena kartu su šeima. Tai labai svarbu, nes žinosite, kaip mažylis elgsis namuose. Dar prieš įsigyjant kačiuką, reiktų įsitikinti, kad jūsų šeimos nariai nėra alergiški katėms. Taip pat pasidomėkite apie veislės charakterio bruožus, temperamentą, priežiūros bei mitybos ypatumus. 

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Rusų mėlynieji labai aktyvūs, žaismingi ir šoklūs. Reikėtų žinoti, kad tai ne tos veislės atstovai, kurie per dienas ramiai gulės ant sofos. Jei nusprendėte įsigyti kačiuką, pirmiausiai aptarkite tai su šeima. Taip pat turite žinoti, kad Rusų mėlynieji yra ilgaamžiai ir jūsų namuose gyvens apie 15 - 18 m. Jei turite mažų vaikų, paaiškinkite, kad kačiukas nėra žaislas, negalima jo skriausti, laikyti rankose, jei ūsuotasis to nenori. Vaikas ne iš piktos valios gali nuskriausti, o kačiukas gali gintis, juk turi nagučius ir dantukus.

 

Nedovanokite kačiuko, nepasitarę su tuo žmogumi, kuriam ketinate įteikti tokią dovanėlę!

 

Gyvūnėlio pirkimas turi būti apgalvotas ir atsakingas sprendimas. Gali nutikti taip, kad tas žmogus, kuriam dovanojat visai neapsidžiaugs tokiu siurprizu arba neturės galimybės jo išlaikyti.

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Kelionė į namus, nauji žmonės, nauja vieta kačiukui sukelia stresą. Pirmomis dienomis „naujakurys“ gali liūdėti, miaukti ar slėptis. Paprastai didžiausią stresą kačiukas patiria naktį, kuomet jis ilgisi savo mamos. Tačiau tai laikina, jau po kelių dienų jis pamirš apie savo artimuosius. Žmonės daro didelę klaidą, kai nori naują savo šeimos narį supažindinti su draugais ir giminėmis, namuose svečiuojasi didelis būrys žmonių. Jokiu būdu nevarginkite kačiuko, nepulkite tuoj pat su juo žaisti, jį nešioti, leiskite mažyliui apuostyti naują teritoriją, susipažinti su naujais kvapais ir garsais. Pradžioj siūlyčiau jam suteikti mažesnę teritoriją, kad nepasiklystų. Pirmomis dienomis stenkitės kambaryje su juo praleisti kuo daugiau laiko. Būtinai supažindinkite su vieta, kurioje stovės jo tualetas, maistas ir vanduo.

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Niekada nestatykite dubenėlių su maistu ir vandeniu šalia kačiuko tualeto!

 

Jei jūsų namuose jau gyvena kitas gyvūnas, kačiukui apsiprasti gali prireikti daug daugiau laiko.

 

Geriausiai pradėti auklėti dar mažą kačiuką. Suduoti ranka jokiu būdu negalima. Tokiu elgesiu įžeisite jos savigarbą, išdidumą, prarasite pasitikėjimą. Atminkite, kad su gyvūnu kariauti beprasmiška. Geriau iš karto pripažinti, kas čia jis svarbiausias. Bet kokia bausmė žeidžia katino savimeilę. Jei jau išdykėlis daro, kas neleidžiama, galima įspėti garsiai ištariant „ne“, o išbarus uždaryti kitame kambaryje, kurį laiką ignoruojant. Jokiu būdu negalima žaisti rankomis ir niurkyti. Mūsų rankos turi asocijuotis su švelnumu, bet netapti žaislu. Žaisdami rankomis mes išmokom juos draskytis. Kol mažas kačiukas, atrodo juokinga ir smagu, tačiau vėliau draskymasis tampa įpročiu. Žaidimams nupirkite šluoteles, pelytes, kamuoliukus. 

 

Nuo pirmų dienų mokykite gyvūnėlį elgtis taip, kaip norite jūs. Jeigu  „žiūrėsite pro pirštus“ į tai, kad jis lipa ant stalo ir ėda ant jo esantį maistą, vėliau perauklėti bus sunku. 

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Reikėtų būti atsargiems, auginantiems namuose daug kambarinių gėlių. Kai kurios gėlės gyvūnams nuodingos. Pakramtęs tokio augalo, kačiukas gali apsinuodyti, o auginančioms kaktusus vertėtų juos padėti, smalsuoliui nepasiekiamoje vietoje. Būkite atsargūs, savo mobiliuosius įrenginius palikę krovimui. Maži kačiukai mėgsta kramtyt laidus. Prieš dėdami skalbinius į skalbimo mašiną, atidžiai pažiūrėkite, ar joje neįsitaisė kačiukas. 

            

Jei gyvenate daugiabutyje, pasirūpinkite mažylio saugumu, nepalikite pravirų langų. Rusų mėlynieji be galo geri medžiotojai ir pamatę skrendant musę ar paukštelį, akimirksniu puola grobį! Labai dažnai tokie medžioklės ypatumai baigiasi liūdnai, kuomet kačiukas iškrenta iš devinto ar dvylikto aukšto. 

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Šiltuoju metų laiku katės labai mėgsta gaudyti bites, vapsvas ir kitus vabzdžius, o sugavusios praryja kaip grobį. Šių vabzdžių įkandimai  yra pavojingiausi alergiškiems gyvūnams, skausmingi ir nemalonūs. Jie gali sukelti stiprią alerinę reakciją ir net anafilaksinį šoką bei mirtį , ypač jei įgelia ne pirma kartą. Pavojinga yra ir tai, kad dažniausiai bitės įgelia į liežuvį arba burną, leižuvis ima stipriai tinti ir nesiimant specialių priemonių, smalsuolis gali tiesiog uždusti per gana trumpą laiką. 

 

Jei vasarą žadate keliauti kartu su augintiniu, labai svarbu NIEKADA nepalikti katino vieno automobilyje. Net ir trumpam. Uždarytas automobilis labai greitai įkaista kaip šiltamis, todėl gyvūną labai greitai gali ištikti šiluminis smūgis. Jo pasekmės, net ir greitai suteikus pagalbą, gali būti liūdnos ir ne visada pavyksta gyvūną išgelbėti. 

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

 

Vasarą reikėtų saugoti nuo aktyvių saulės spindulių, nes Rusų mėlynųjų kačių kailiukas gali keisti atspalvį (paruduoti). Šios veislės atstovai nereikalauja ypatingos priežiūros, tai gana „patogūs“ gyvūnai. 

 

Įsigijus kačiuką, rekomenduoju apsilankyti pas veterinarą. Tai turėtų būti tiesiog apžiūros vizitas, kurio metu veterinaras patikrins  bendrą kačiuko būklę.

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Naujo gyvūno įsigijimas ir jo patekimas į namus dažnai sukelia rūpestį ir jaudulį. Gyvūno atvykimui pasiruoškite iš anksto. Įsigykite „kraitelį“ iki jo atvykimo, tuomet nereikės panikuoti ir lakstyti, ieškant tinkamo maisto, kraiko ar dubenėlio.

 

 

© Šis straipsnis, patalpintas tinklapyje www.zydrojifeja.lt yra autorių nuosavybė, saugoma Autorių ir gretutinių teisių įstatymo. Norėdami panaudoti šio straipsnio ar jo dalies informaciją susisiekite su mumis zydrojifejalt@gmail.com

 

Gerbkime vieni kitų darbą!

 

Prieš įsigydami kačiuką, atsakykite sau į šiuos klausimus:

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

1. Iš tiesų norite kačiuko ar jums tiesiog patiktų jį turėti? 

 

Keista, kaip dažnai žmonės pamiršta savęs to paklausti prieš priimdami gyvūną į savo namus. Dažniausiai tik vėliau tampa akivaizdu, kad įsigyti augintinį vien todėl, kad jo labai prašė vaikai, buvo didžiulė klaida. Nepamirškite, kad gyvūnas gyvens apie 10 -15 metų, ir visus tuos metus būtent jūs privalėsite juo rūpintis.

 

2. Ar turite laiko, kurį reikės skirti augintiniui? 

 

Daugelis gyvūnų atsiduria globos namuose tik todėl, kad jų šeimininkai nė neįsivaizdavo, kiek jiems reikės skirti laiko. Dėl augintinio neretai tenka keisti atostogų, kelionių ar kitus ilgai kurtus planus. Gerai pagalvokite, ar dėl jūsų užimtumo augintinis netaps našta jums ir jūsų šeimai.

 

3. Kokios veislės kačiuko norite? 

 

Gerai apgalvokite, norite ramaus kačiuko, ar judraus ir žaismingo, kuris reikalaus itin daug dėmesio. Be to, nepamirškite, kad ilgainiui pūkuotas, meiliai atrodantis mažylis užaugs ir taps ne taip meiliai atrodančiu katinu. Taip pat svarbu pasirinkti tos veislės atstovą, kurio charakteris, temperamentas ir fizinės savybės derės prie jūsų gyvenimo būdo. Vieni kačiukai yra aktyvesni, kiti ramesni. Atsakingas veisėjas padės jums pasirinkti kačiuką, atitinkantį jūsų gyvenimo būdą ir kitas aplinkybes.

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

4. Ar turėsite lėšų tinkamai prižiūrėti augintinį? 

 

Apsvarstykite, ar turėsite pakankamai lėšų ne tik išlaikyti gyvūną, bet ir įsigyti būtiniausius daiktus (draskyklę, transportavimo krepšį, tualetą, dubenėlius ir t.t). Kačiuko priežiūrai nuo šiol teks skirti dalį jūsų šeimos biudžeto (kasmetiniai skiepai, profilaktinės priemonės nuo parazitų, pašaras, kraikas, žaislai, nenumatyti susirgimai) ar kitos išlaidos, kurios labai greitai ima ploninti piniginę.

 

5. Ar esate pasirengęs susidurti su problemomis, kurias gali sukelti jūsų augintinis?

 

Jis gali sudaužyti jūsų vazą, išrausti gėles, pragraužti laidus ir pridaryti daugybę kitų išdaigų. Šėrimosi sezonu jo plaukų ant savo rūbų rasite ne tik jūs, bet ir namuose apsilankę svečiai. Žiūrėdamas pro langą, mažylis nosimi ir letenėlėmis jį neišvengiamai nuteplios. O po apsilankymo tualete, kačiukas išnešios prie pėdučių prilipusį kraiką.  Ar esate tam pasirengę?

 

6. Ar galite laikyti augintinį ten, kur gyvenate? 

 

Jei jūs nuomojatės gyvenamąjį plotą, gali būti, kad savininkai neleis laikyti gyvūno.

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

7. Ar dabar tinkamas metas įsigyti augintinį? 

 

Jei turite mažų vaikų, galbūt verčiau palaukti keletą metų, kol jie paaugs – vaikai turi būti mokomi su kačiuku elgtis atsakingai, o tai jie gali suprasti tik kiek ūgtelėję. Jei planuojate susilaukti kūdikio, patariame gerai apsvarstyti augintinio įsigijimą. Nemažai gyvūnų patenka į globos namus, kai, šeimai susilaukus naujagimio, nebelieka laiko augintinio priežiūrai ir žaidimams, erzina ant grindų esantys gyvūnų plaukai, limpantys prie pradedančio šliaužioti vaiko rankų, arba paaiškėja, kad vaikas alergiškas augintiniui. Jei esate studentas ar dažnos kelionės yra jūsų darbo dalis, geriau palaukti, kol apsistosite vienoje vietoje, imsite gyventi ramiau ir sėsliau.

 

8. Ar jau žinote, kas pasirūpins jūsų augintiniu, kai būsite išvykęs, atostogausite?

 

Jums reikės arba gero, patikimo draugo ar kaimyno. Jei galvojate, kad augintinį galėsite vežtis kartu, iš anksto pasidomėkite, kokios yra gyvūnų transportavimo sąlygos, taip pat – kokios gyvūnų įvežimo į tam tikrą šalį taisyklės, apgyvendinimo su gyvūnais sąlygos. Be to, augintinio pasiėmimas kartu su savimi padidins ir kelionės išlaidas.

 

9. Ar esate pasiruošęs augintiniu rūpintis iki paskutinio jo atodūsio? 

 

Įsigijęs augintinį jūs įsipareigojate juo rūpintis iki pat jo gyvenimo pabaigos. Katinas nėra daiktas, kuriam atsibodus galima tiesiog jo atsisakyti. Gerai pagalvokite prieš įsigydami naują augintinį. Gyvūno laikymas yra viena iš džiaugsmingiausių ir maloniausių gyvenimo patirčių, jei sprendimai atsakingai priimami nuo pat pradžių.

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka

 

Didelė laimė – be kainos ir atsakomybės?

 

Dažnai žmonės sprendimą įsigyti kačiuką priima impulsyviai, manydami, jog gyvūnas į namus atneš daug laimės, šilumos ir jaukumo tiek vaikams, tiek tėvams.

 

Prieš nusprendžiant įsigyti gyvūną reikėtų „nusiimti rožinius akinius“ ir pažvelgti į realybę, kurioje džiaugsmas susipina su pareigomis, išlaidomis ir atsakomybe.


Naująja XXI amžiaus epidemija galima būtų įvardinti žmonių atsakomybės stoką. Viena akivaizdžiausių šios problemos pasekmių yra beglobių gyvūnų populiacijos augimas. Priežastis galima išskirti dvi - neatsakingą veisimą ir gyvūnų atsisakymą. Jos galioja tiek mišrūnams, tiek veisliniams keturkojams.


Neatsakingą veisimą skatina žmonių įsitikinimas ir paplitę mitai apie sterilizacijos ir kastracijos žalą. Neretai veterinarams tenka kovoti su nuomone, kad prieš sterilizaciją katė turi susilaukti bent vienos palikuonių vados. Toks įsitikinimas yra klaidingas. Mokslininkai įrodė, kad katei atlikti sterilizaciją geriausia dar iki pirmo rujos, nes tai beveik panaikina auglių susidarymo ir vėžinių susirgimų išsivystymo tikimybę. Kiti žmonės yra įsitikinę, kad tinkamai prižiūri savo kates ir jos palikuonių tikrai neturės, todėl  nesiima jokių neplaninių vadų prevencijos priemonių. Tik niekas neapsaugotas nuo to, kad gyvūnas, pajutęs gamtos šauksmą, pabėgs iš namų ir susilauks palikuonių. Viena laukinė katė vidutiniškai per metus atsiveda 3-4 vadas, vadoje apie 4 kačiukus. Taigi per metus – apie 12-16 kačiukų. Jau per kitus metus vien šios katės kartu su palikuoniais „šeima“ pagausėja 100 kačių. Per septynerius metus ši grandinė pasipildo apytiksliai 360 000 kačiukų. Kas pasirūpins visais kačiukais, juos prižiūrės, pamaitins, gydys susirgusius? Kiekvienas atsakingas žmogus turėtų sterilizuoti/kastruoti savo augintinius, jei nėra pasirengęs jais pasirūpinti.

 

 

Veislyno Žydroji fėja*LT nuotrauka


Ne mažiau opi problema, skatinanti neatsakingą veisimą, yra gyvūnų mada. Reklamose ar filmuose neretai matome nepaprastai protingus, žavius, išradingus vienos ar kitos veislės katinus. Pasidavę pirmam įspūdžiui tiek vaikai, tiek suaugę užsigeidžia tokių pat. Taip prasideda masinis tam tikros veislės kačių pirkimas. Deja, dažnai perkama neapgalvotai. Žmogus, kuriam svarbiau būti madingam nei turėti keturkojį draugą, nėra pasirengęs visoms su gyvūnu susijusioms išlaidoms, nesusipažinęs su veislės savybėmis, kurios gali erzinti, todėl išmeta augintinį į gatvę arba atiduoda į prieglaudą.

 

Įsigydami gyvūną, turite apsvarstyti ir išanalizuoti savo sprendimą. Tai svarbu lygiai taip pat, kaip renkantis automobilį ar būstą. Prieš įsigyjant mažą kačiuką, reikia gerai apsvarstyti jo laikymo sąlygas ir išlaidas. Kačiuko įsigijimo išlaidos priklauso nuo šeimos poreikių ir gaunamų pajamų. Veisliniai kačiukai vidutiniškai kainuoja daugiau nei tūkstantį litų. Tai yra nemaži pinigai vidutines pajamas gaunančiai šeimai. Žymiai pigiau galima įsigyti neaiškios kilmės kačiuką arba priglausti jį iš gyvūnų prieglaudos. Visais atvejais kačiuko išlaikymo išlaidos yra vienodos. Mažam kačiukui reikės maisto, tualeto, kraiko, draskyklės, žaisliukų, kasmetinių skiepų. Katės vidutiniškai gyvena apie penkiolika metų. Visą šį laiką reikės gyvūną ne tik šerti ir valyti jo dėžutę, bet ir skirti jam daug dėmesio: žaisti, šukuoti, maudyti, karpyti nagus, vežti pas veterinarą ir t.t.  Taip pat reikia apgalvoti, ar rasite, kas galės rūpintis augintiniu Jums išvykus atostogauti. Turite įvertinti ir galimą šeimos pagausėjimą ar išvykimą gyventi į užsienį.


Ne mažiau svarbu yra tinkamai pasirinkti augintinio veislę, nuo kurios priklauso ne tik gyvūno dydis, išlaidos, bet ir charakterio savybės. Kai kurios katės yra ramios ir tingios, bet yra ir labai aktyvių, nenustygstančių vietoje, reikalaujančių nuolatinio dėmesio. Labai svarbus ir katės plauko ilgis. Ilgaplaukių kačių priežiūra reikalauja daugiau laiko ir išlaidų. Šias kates reikia dažniau šukuoti ir maudyti siekiant sumažinti plaukų kiekį namuose. Tik susipažinę su veislių aprašymais, įvertinę gyvenimo sąlygas, savo galimybes, nuspręskite, kokį gyvūną įsigysite.

 

Atminkite - gyvūnas yra Jūsų šeimos narys, todėl turite elgtis atsakingai!

 

Šaltinis VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“